Blog

Seramik Kupaları Sevmek için 10 Neden

Geçmişi en az insanlık tarihi kadar uzun olan seramik; toprak ve suyun 1000 dereceye varan ateşle eşsiz dansından oluşan muhteşem bir maddedir. Keşfedildiğinden beri insanların hayatında tabak, çanak ve heykel gibi alanlarda, dekoratif ve mimari amaçlarla da kullanılmıştır. Yapısına katılan malzemeler gereği oldukça çevre dostudur. Üretiminde hiçbir canlıya zarar verilmez. Böylesine güzel ve özgün özelliklere sahip bir maddenin birçok alanda kullanılıyor olması asla tesadüf değil. Günümüzde gittikçe yapaylaşan insan hayatına doğallık getirmek için sitemizde satışını yaptığımız el yapımı seramik kupaları emektarlarımız binbir emekle ürettiler. Şimdi gelin sizlerle seramik kupaları sevmek için nedenlere birlikte göz atalım..

Stresinizi Azaltacak ve Sizi Motive Edecek

Modern yaşamın koşuşturması içinde oldukça yoğun tempolarda çalışıyoruz. Stres seviyemizin arttığı ve mental olarak kendimizi rahatsız hissettiğimiz anlarda kupanıza çay alıp bir molaya çıkın. Toprağın ve suyun muhteşem birlikteliği ve doğa ile uyumu size enerji verecek. Yalın ayak ile toprağa basıp negatif enerjiyi atmışçasına yenilenip kendinize geldiğinizi hissedeceksiniz. 

Seramik kupalarımızın hammaddesi toprak olduğu için psikolojik ve duygusal açıdan insana iyi gelir. Parmaklarınızın ucunda hissettiğiniz sıcacık kupanız ve toprağın sakinliği strese bağlı gerginliğinizi azaltacak ve size iyi gelecek. Gün içinde dengelenen stres gece uykunuza kadar etki edecek... Negatif enerjiyi attığınız için uyku kalitenizdeki belirgin artışı hissedeceksiniz. Daha huzurlu bir uyku için sevimli kupanıza ballı süt yaparak uykuya geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz…

Dostlarınızı Özel Hissettirecek Anlamlı Bir Hediye

Anneniz, babanız, kardeşiniz, sevgiliniz, arkadaşlarınız… Hayatınıza dokunan birbirinden önemli insanlara kendilerini özel hissettirecek küçük sürprizler yapın. Yaklaşmakta olan özel bir gün veya mutlu etmek istediğiniz bir yakınınız varsa el yapımı sevimli seramik kupalar çok yerinde bir seçim. Bu seçimi yaparken onları iyi tanıdığınızdan emin olun, çünkü çok fazla seçenek arasında kafanız karışabilir.

Seramik Kupa Kullanmak için 10 Neden

Rengarenk tasarımlı kupalar sayesinde sevdiklerinizin kahve ve çay saatleri daha anlamlı hale gelecek. Masalarının bir köşesinde, mutfak rafında size dair anlamlı hatırayı gördükçe çok özel hissedecekler ve sizi hatırlayacaklar. Sakın not eklemeyi unutmayın.

Masanızı Size Özgü Hale Getirecek

Masanıza ekleyeceğiniz sevimli kupalarla çalışma temponuzu daha verimli hale getirmeye ne dersiniz?  Günün yorgunluğunu küçük kahve ve çay molaları ile atarken rengarenk kupalarımız sizi enerji dolu hissettirecek ve kaybettiğiniz enerjiyi size geri kazandıracak. Birçok renk ve desen seçeneği bulunan kupalarımız masanıza ilham katarken aynı zamanda en sevdiğiniz renk tonlarıyla masanızda neşeli bir görünüm yakalayın. Özgün minimalist tasarımı ve farklı renkleri ile size en yakın olan kupayı tercih ederek masanızı kişileştirip kendinizi mutlu edin. Toprağın tazeliğini, doğanın rahatlatıcı ve pozitif etkisini çalışma masanızda hissedin. Masanızda bulunan küçük bir detayın size ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

Seramik Kupalarımızı İncelemek İster misiniz?

Hem Sağlıklı Hem Çevre Dostu

Seramik; toprak, su ve ateşin mükemmel uyumundan meydana gelen pişirilmiş topraktır. Doğa ile iç içe olan maddelerden üretildiği için sağlığa zararlı hiçbir madde içermez.  Renk skalası oldukça geniş olan tasarım harikası seramik kupalar ile toprağın pozitif etkisini, dinlendirici izlerini hayatınız ile birleştirerek yaşam doyumunuzu arttırabilirsiniz. Kaliteli seramik kullanılarak özgün ve şık bir hale gelen kupalarımız ruhsal açıdan size iyi gelir. Herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan üretildiği için tamamen sağlıklı bir seçim olacaktır. Gerek üretimi gerek kullanımı açısından çevreye ve canlılara asla zarar vermez.

Uzun Ömürlü ve Dayanıklı Seramik Kupalar

Hem estetik hem de pratik ve kullanım fonksiyonları açısından hoş tasarımlara sahip rengarenk kupalarımız neme karşı oldukça dayanıklıdır. Neme karşı dayanıklı oldukları için şişme yapmaz, kolay deforme olmaz ve yüzeyi bozulmaz. Aynı zamanda sırlama yapılan kupalarımız yüksek derecedeki fırınlarda pişirilir. Olası kazalarda hemen yıpranmaz ve çizilmelere karşı dirençlidir. Kaliteli hammaddesi sayesinde kırılmaz. Bu durum, uzun süreli kullanım için sizlere avantaj sağlar.

Daha Lezzetli Kahveler İçin

Arkadaşlarımızla sohbet ederken, ders çalışırken veya yoğun iş temposu içinde kahve molaları ihtiyaç haline geldi. Öyle ki, içtiğimiz kahvenin tadı ve yoğunluğunun yanında kullandığımız kupaların da önemi arttı. Kupalarımızı seçerken ısıyı muhafaza etmesine dikkat ederiz. Bunun yanında, estetik açıdan görünüşünün de kişiliğimizi yansıtması gibi hususlar da önem taşır. Farklılaşan kriterler ile beraber kupalarımıza karşı ilginin arttığını görmek bizlere ilham verdi. Sizlerin yoğun talepleri ve emektarlarımızın özverisi ile yepyeni kupalar yapmak için kollarımızı sıvadık.  Sürecin sonunda ortaya yüreğimizi ısıtan rengarenk tasarımlı kupalar çıktı.

Pozitif enerji veren sevimli kupalarımızla buluşan kahveler son derece lezzeti arttırdı. Tasarım harikası seramik kupalarda kadmiyum ve kurşun gibi maddeler kullanmadığımız için kahveyi tadından hiçbir şey kaybetmeden sizlerle buluşturuyoruz.  Her ayrıntısı düşünülerek hazırlanmış minimalist desenli kupalarımız ile kahvenin herhangi bir etkileşimi olmaz. Dikkat edin kupalarımızda içtiğiniz kahvenin eşsiz tadı damağınızda kalabilir..

Lekelere Karşı Dayanıklı

Uzun süreli kullanımlarda bardaklarda oluşan sararmalar sizi üzmesin. Seramik kupalarda oluşan çay ve kahve lekesi porselen kupalardakinden oldukça azdır.  Kaygan yüzeyi ile kupanın içindeki kahve, çay, meyve suyu vb. içeceğin rengi kupanın dokusuna işlemez. Seramik kupanın doğal formunu bozmaz. Temizlenmesi ise oldukça basittir. Oluşan lekeler deterjan, ılık su ve yumuşak sünger ile ovalayarak kolayca temizlenir.  

Seramik Fincan Takımlarımızı İncelemek İster misiniz?

Solmayan Capcanlı Renkler

Seramik kupalar emektarlarımızın elinde ince ince işlenir. Sırlama işlemi ile rengarenk kupalar elde edilir. Sırlama işlemi seramik kupayı güneş ışığına karşı dayanıklı hale getirir. Kendine has desenleri yıllar geçse dahi deforme olmaz. Herhangi bir renk solması olmadığı gibi canlılığını ve parlaklığını korumaya devam eder. Bulaşık makinesi kullanımı için uygundur. Fakat yine de seçim ve kullanım esnasında göz önünde bulundurulması gereken bazı ayrıntılar var. Çok farklı tasarım ve renkleri olan kupaları kullanırken ahşap kulplu olan kupaların kullanımına dikkat etmeliyiz. Ahşap materyali darbelere karşı daha duyarlıdır.  Ahşap kulplu kupaların kulpları sıcağa karşı daha hassas ve yıpranmaya karşı seramik kulpa göre daha elverişlidir.  Ahşap kulplu kupalar yıpranmalara daha müsait olduğu için bulaşık makinesinde yıkamanızı tavsiye etmiyoruz.

Fabrika Üretimi Değil “El Emeği”

Toprak ve suyun kavuşmasıyla balçık haldeki hamur emektarlarımızın ellerinde şekil bulur. Emektarlarımız ince ve zarif dokunuşlar ile üretim aşamasında yaşadığı hazzı kupalarına yansıtır. Herhangi bir fabrikasyon üretimine tabi tutulmaz. Toprağın verdiği pozitif enerji suni ortamlar ve makineler ile muhatap olmaz. Doğal formunda bir bozulma olmadan en ince detayı düşünülerek insan emeği ile buluşur. Toprağın verdiği ilham ve emektarın yapım aşamasındaki yaşadığı haz küçük dokunuşlar ile tamamlanır. 

Seramik ve Ahşabın Mükemmel Uyumu

Özgün tasarımı, göz alıcı renkleri ve minimalist detayları ile farklı dekorasyona sahip kupalarımız alışılmışın dışında detaylara dikkat edilerek el işçiliği ile hazırlanmıştır.  Çok çeşitli desen formları ile adeta tasarım harikası haline gelen kupalarımız kulplarındaki ahşap ayrıntı ile ön plana çıkmakta. Kaliteli seramik ve ahşap malzemenin doğallığı ile bir bütün oluşturan kupalarımız her yudumda ruhunuzu dinlendirecek.

Devamını oku

Kupa Seçiminiz Nedir? Seramik mi Porselen mi?

Evde sıcak bir bardak çay veya kahve yapıp sevimli bir kupada içmek kadar keyifli bir an yok. Rengarenk kupalar arasından seçim yapmak oldukça karmaşık bir sürece dönüşebilir. İster evde kullanmak için alalım, ister hediye etmek için alalım, kupa seçiminde bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Seramik mi porselen mi en büyük ayrım olsa da kupanın ergonomik tasarıma sahip olup olmadığı da kupa seçiminde önemli bir rol oynar. 

Seramik ile Porselen Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kupa seçimi yaparken dikkat edilecek noktalardan önce önemli bir teknik konuyu açıklığa kavuşturmak önemli. Birçok kişi seramik ve porselenin aynı malzemeler olduğunu düşünüyor. Aslında seramik ve porselen iki farklı malzeme. Aralarındaki farkı anlamak, kupa seçimi yaparken hangi malzemeyi tercih edeceğimize karar vermeye yardımcı olabilir.

Genel olarak baktığımızda seramik ve porselen benzer özelliklere sahiptir. Ancak seramik malzeme olarak daha yumuşaktır. Porselen ise hem daha serttir hem de daha camsı bir görünüme sahiptir. Bu nedenle porselen ürünler seramik ürünlere göre daha parlak bir görünüme sahiptir.

Porselen malzeme olarak daha az boşluğa sahiptir. Bu nedenle de seramik malzemeye göre daha yüksek sızdırmazlık gösterir. Özellikle sofra eşyalarında yüksek sızdırmazlık büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda porselen malzeme daha yüksek ışık geçirgenliğe sahiptir. Bu özellik, porselenin camsı yapısından kaynaklanmaktadır. 

Seramik Kupa ve Porselen Kupa Nedir?

Seramik kupa, sertleşmiş kil malzemeden üretilen bir kupa türüdür. Porselen kupa ise kaolin kili adı verilen özel bir kil türünden üretilen kupalardır. Her iki kupa türünün de şekillendirme aşamasından sonra fırınlanması gerekir. Fırınlama işlemi, porselene ve seramiğe sertliğini ve formunu verir.

Seramik Kupalarımızı İncelemek İster misiniz?

Günümüzde hem seramik kupalar hem de porselen kupalar sıklıkla tercih edilmektedir. Seramik kupalar genellikle çay için tercih edilirken porselen kupalar ise hem çay hem de kahve gibi tüm sıcak içecekler için tercih edilmektedir.

Kupa Nasıl Seçilir? Porselen Kupa mı Seramik mi?

Kupa, Bardak, Fincan gibi Sofra Mutfak Eşyaları Alırken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

Sofra eşyası satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Seramik Fincan Takımlarımızı İncelemek İster misiniz?

 • Mutfakta kullanılan eşyaların yıkamaya dayanıklı olması gerekir. Özellikle de desenli kupa veya fincan modelleri hem elde hem de makinada yıkamaya dayanıklı olmalıdır. Desenler uzun süre canlı renklerini korumalıdır. Elbette bazı hassas el yapımı ürünlerde makinede yıkama uzun ömürlü olması açısından mümkün olmayabilir; ancak bu durumda elde zarar vermeden yıkama ile temizliği sağlanabilir.
 • Aynı zamanda kupa ve fincanların sağlam malzemeden yapılmış olması gerekir. Porselen kupa bu açıdan önemli bir avantaj sağlar. Böylece kupa yere düşse bile bu olumsuz durumu hasar almadan atlatma şansı vardır. Ancak seramik kupalar bu konuda biraz daha özen gerektirmektedir.
 • Kupa, bardak, fincan gibi ürünlerin bulaşık makinasına girebilecek bir yapıda olması kullanım kolaylığı  sağlayacak ve sık kullanımda da pratik olacaktır. Örneğin plastik ya da ahşap parçaları olan kupaları veya fincanları makinada yıkamak mümkün olmayabilir. Bu durumda ürünün zarar görmemesi açısından elde yıkama tercih edilebilir.

Aslında fincan veya kupa gibi mutfak malzemelerinin seçiminde dikkat edilen en önemli unsurlar hijyen ve temizlikle ilgilidir. Gıda ve içecek tüketiminde kullanıldığı için kupaların hijyenik ve bakteri tutmayan malzemeden üretilmesi de önemlidir. Aynı zamanda sıcak içecek tüketmek için kullanacaksanız, ısıya dayanıklı olan kupaları tercih etmelisiniz. Seramik kupa ve porselen kupa ikisi de ısıya dayanıklıdır.s

Kupa Nasıl Seçilir?

Genel olarak mutfak eşyası seçimine baktıktan sonra özel olarak kupa seçimine bakabiliriz. Fincan ve bardaktan farklı olarak kupalarda farklı renk, desen ve tasarım seçenekleri bulunur. Bu nedenle karar verme aşamasında düşünmeniz gereken diğer faktörlerden de bahsedilebilir. Kupa seçimi yaparken üç ana soru üzerinden karar vermek mümkün olur.

Kupa Nerede Kullanılacak?

Kupanın nerede kullanılacağı malzeme ve boyut seçimini etkileyecektir. Örneğin kupayı ofiste kullanmak için satın alıyorsanız daha büyük hacimli seçenekleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede çalışırken sürekli olarak elinizin altında çay veya kahveniz olur. Aynı zamanda ofiste kendi karakterinizi ve tarzınızı yansıtan kupa tasarımlarını da tercih edebilirsiniz. Diğer yandan evde kullanmak için kupa almak istiyorsanız hacmi büyük olmayan ama farklı desenlere sahip kupa modellerini tercih edebilirsiniz. Evde kullanmayı planlıyorsanız altlığı ve sunum tepsisi olan kupa modelleri de ihtiyaçlarınıza cevap verebilir. Aynı zamanda sıcak içeceğinizle birşeyler atıştırmayı tercih ediyorsanız, tabaklı fincan modelleri oldukça kullanışlı olacaktır. 

Kupa ile Hangi İçecekleri İçmeyi Planlıyorsunuz?

Çay veya kahve tercihiniz kupa tercihinizi de etkileyecektir. Genellikle çay tüketmeyi seven kişiler daha küçük hacimli kupaları tercih eder. Eğer kahve tüketmeyi seviyorsanız tercih ettiğiniz kahve türüne göre kupa seçimi yapabilirsiniz. Porselen veya seramik kahve kupaları kahvenizi hem sağlıklı tüketmenize hem de estetik bir sunumla servis etmenize izin verir. Aynı zamanda seçeceğiniz kupayla yeşil çay, zencefil çayı gibi bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Genellikle espresso gibi az miktarlı içecekleri  tercih ederken daha ufak boyutlu fincanlar tercih edilir. Türk kahvesi fincanları ise kendine has ölçülerdedir. Bunun dışında filtre kahve, americano gibi kahveleri tercih ederken ve karışık demleme bitki çaylarını tercih ederken daha büyük boy kupaları tercih edebilirsiniz.

Porselen Fincan Takımlarımızı İncelemek İster misiniz?

Kupayı Ne Sıklıkta Kullanacaksınız?

Kupayı kullanma sıklığınız da seçiminizi etkileyecektir. Eğer çok sık çay veya kahve içiyorsanız porselen gibi dayanıklı malzemeye sahip bir kupayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede sık kullanım kaynaklı yaşanabilecek sorunların ve kazaların önüne geçebilirsiniz. 

Aynı zamanda kupanın formu da yapacağınız seçimde önemlidir. Kupa elinize tam olarak oturursa uzun vadede daha konforlu bir kullanım elde edebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığı zaman hem kupanın hem de kulpun formu ve şekli de kupa seçiminde etkili bir rol oynayacaktır.

Kupa Tasarımı: Kupa Seçiminde Son Karar

Tüm bu faktörler ele alındığında kupa seçiminde son kararı yine tasarım belirleyecektir. Ergonomi ve temizlik önemli olsa da her gün kullanacağınız kupanın kişiliğinizi de yansıtması ve keyifle kullanmanız oldukça önemlidir. Renkli desenler, düz renkler ya da kişiselleştirilebilir seçenekler sayesinde kupanızın size ait olduğunu rahatlıkla gösterebilirsiniz.

Aynı zamanda çay ve kahve için iki ayrı kupa da tercih edebilirsiniz. Bu sayede her içeceğin ruhuna ve karakterine uygun bir kupa kullanabilirsiniz. Kendi ruhunuzu ve tarzınızı da yansıtan kupa tasarımları sayesinde kahve ve çay tüketiminizi günün en keyifli anlarından biri haline getirebilirsiniz. 

Devamını oku

Yılbaşı Hediye Önerileri

 

Arkadaşınıza Hediye Alacaksınız, Peki Ne Almalısınız?

Yılbaşı, dostluğunuzu ve ona verdiğiniz değeri arkadaşlarınıza göstermeniz için oldukça iyi bir zaman. Arkadaşınıza içten bir doğum günü kutlaması sunarken aynı zamanda harika bir hediyeyle bu günü taçlandırmanız mümkün. Sitemizde yılbaşında arkadaşınızı mutlu etmek için ihtiyaç duyabileceğiniz onlarca çeşitte hediye bulunmakta. Elbette özel şekilde tasarlanmış ürünlerimizin arasından en uygun hediyeyi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Peki bunlar neler?

Hediyeyi Alacağınız Arkadaşınızın Kişiliği Oldukça Önemli

Arkadaşınız sessiz ve sakin bir kişiliğe sahipse en uygun hediye seçimi sade ürünler arasından olacaktır. Eğer daha eğlenceli ve konuşkan bir arkadaşa sahipseniz o halde şekillerin baskın olduğu şık bir hediye tercih edebilirsiniz. Kişilikle hediyeler uyumlu şekilde seçildiğinde sonuç genelde oldukça olumlu olmaktadır. Ama siz yine de arkadaşınızın zevklerine uygun olanı tercih etmeye bakın.

Onun Tarzına Uygun Olanı Alın

Arkadaşınızın tarzını öğrenin. Özellikle evinde bulunan veya kullandığı eşyalardan ve kıyafet seçiminden de nasıl bir tarza sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Bu da alacağınız ürünün üzerindeki desen ve şekillerin seçiminde önemli olabilmektedir.

Bütçenizi Sarsmamaya Özen Gösterin

Bütçe arkadaşınızdan ziyade sizin için önemli. Bütçenize uygun ürünler seçmeniz, gelecekte sıkıntı çekmemeniz için oldukça önemli. Bu konuda oldukça şanslı olduğunuzu söylemek isteriz. Sitemizdeki onlarca ürünün fiyat/performans açısından oldukça başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Arkadaşınızın Zevklerine En Uygun Olanı Seçin

Arkadaşınızın zevklerine en uygun hediyeyi seçmeniz, onu en çok mutlu edecek hediyeyi seçmenizde oldukça büyük bir rol oynayacaktır. Özellikle arkadaşınızın daha önceden beğendiği bir ürünü ona hediye olarak sunmak en garantici çözüm olacaktır. Bunun için size ufak bir tavsiye verelim. Arkadaşınızın yanında sitemize girin ve onun sevebileceği ürünleri açıp güzel olup olmadığını sorun. Elbette bunu ona hediye alacağınızı belli etmeden yapmalısınız. Böylelikle o hiç anlamadan en doğru hediyeyi de kolayca bulmuş olursunuz.

Kaliteli Ürünler Tercih Edin

Yılın hangi zamanı olduğuna bakmadan, hediye seçiminizde kaliteyi önemsemelisiniz. Kaliteli ürünleri hediye olarak tercih etmeniz halinde hem arkadaşınız ürünün kalitesiyle daha da mutlu olacak, hem de hediyeniz çok daha kalıcı olacaktır. Sitemizdeki ürünlerin tamamının son derece kaliteli olduğunu ve profesyonel şekilde özel bir işçilikle üretildiğini belirtmek isteriz. Bizi tercih edin, pişman olmayacaksınız!

Peki, Ailenize Hediye Alırken ve Onlara Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Aileniz, sizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmayan en yakınlarınızdır. Sizin için değerlerinin çok fazla olduğunu ve bunu onlara göstermek istediğinizi biliyoruz. Bu nedenle, onlara layık en güzel hediyeyi seçmenizde size yardımcı olmak istiyoruz. Size birkaç tavsiye verelim.

Anılar Onlar İçin Çok Önemli

Ailenize hediye alacaksanız anıların önemli bir etken olduğunu unutmayın. Ailenizle olan çok mutlu anılar mutlaka vardır. Bu anıları hatırlatacak hediyeler seçmek onları ekstra mutlu edecektir. Sitemizde anılarınızı canlandıracak birkaç ürün bulabileceğinize eminiz.

Hiç Beklemedikleri Bir Anda Hediyeyi Vermelisiniz

Sürprizleri kim sevmez ki? Ailenize alacağınız hediyeleri hiç beklemedikleri bir anda vermeniz onları hem şaşırtacak hem de daha çok mutlu edecektir. Güzel bir kahve sohbeti planlayıp seramik fincan takımlarımızın şıklığında sunulan bir kahve, yeni anılar biriktirmenize de vesile olacaktır.

Hediye Paketinin Onlara Layık Olmasına Dikkat Edin. Aman Fiyat Etiketini Unutmayın :)

Hediye paketi, daha hediyeyi onlara teslim etmeden hediyenin güzel olduğunu düşündürecek bir etkendir. Dışarıdan bakıp hediyenin de paketi kadar güzel olduğunu düşüneceklerdir. Paketlemeden önce fiyat etiketini kaldırmayı da unutmayın, aksi halde tüm sürpriz kaçabilir.

Hediyeyi Onlara Vermeden Önce, Onları Değerli Hissettirecek Sözler Söyleyin

Hediyelerden daha etkili ve değerli bir şey varsa o da sözlerdir. Onları yalnızca hediyelerle mutlu edemezsiniz. Hediyeyi vermeden önce onlara sevginizi göstermelisiniz. Birkaç güzel söz ve birkaç iltifat hediyenizin değerini de arttıracaktır. Şık bir seramik vazo içerisindeki beyaz güller, kendisi de inceliklere önem veren biri için harika bir hediyedir.

Yılbaşı Hediye Önerileri

Sitemizde Yılbaşı Hediyesi Olarak Kullanabileceğiniz Ürünlere Göz Atmalısınız

Yılbaşı hediye vermek için doğru bir zaman, turkishcrafts.com.tr ise hediye seçmek için en doğru adres. Sevdiğiniz kişinin zevki nasıl olursa olsun, onlarca farklı ürün arasından seveceği ürünleri mutlaka bulacaksınız. Onu en değerli hissettirecek ürünlerle sitemizi özel olarak donattık. Size de bir tanesini seçmek düşüyor. Şimdi gelin hediye olarak alabileceğiniz ürünlerden kısaca bahsedelim.

Dekoratif Eşyalar

Vazolardan kaselere tabaklardan gaz lambalarına kadar birçok dekoratif ürünü sitemizde bulabilirsiniz. İster aileniz ister arkadaşlarınız için eve şıklık katacak dekoratif ürünleri sizlere sunuyoruz. Farklı desen ve renkleriyle sunduğumuz ürünlerimiz, aynı zamanda Türk geleneksel sanatlarından biri olan çini desenlerini de içeriyor. Alacağınız kişinin zevkine en uygun olan dekoratif ürünü seçin ve uygun fiyat avantajlarımızdan faydalanın. Vazolar, kase ve tabaklar, biblolar, nar takımları ve daha birçok dekoratif ürün seçeneklerine göz atabilir, zevkinize uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Dekoratif Ürünlerimizi İncelemek İster misiniz?

Seramik Fincan Takımları

Seramik fincan takımları, gerek evin baş köşesinde sergilenmek için gerekse özel misafirlere sunum yapmak için en doğru seçim. Sergilenmeye ve özel misafirlere uygun olabilecek kadar değerli bir ürünün hediye olarak seçilmesi de gayet normal. Siz de seramik fincan takımlarımızdan birini hediye olarak tercih edebilir ve sevdiklerinizi özel hissettirebilirsiniz.

Seramik Fincan Takımlarımızı İncelemek İster misiniz?

Doğal Sabunlar

Doğal sabunlar, her biri kendince farklı faydalara sahip olan özel ürünlerdir. Doğal ve sağlıklı özelliklerinin yanında cildi güzelleştirme ve gençleştirme gibi ek özelliklere de sahiptirler. Siz de sevdiklerinize hem doğal hem de sağlıklı bir hediye almak istiyorsanız doğal sabunlarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Ev Tekstili - Runner

Masalarımızı süslemekte oldukça başarılı ürünlerden biri olan runner ürünlerimizi de sizlere hediyelik eşya olarak sunuyoruz. Yılbaşına özel indirimde olan runnerlar, onlarca farklı desen ve renkte bir tık uzağınızda. Siz de sevdiklerinizin masasında bir dekor oluşturmak isterseniz runnerları deneyebilirsiniz. Seramik ürünlerimizle de harika bi kombin oluşturabilirsiniz.

Esanslar

Esanslar, oldukça hoş ve farklı kokularıyla birçok kişi için vazgeçilmezlerden biri. Özel kokulara ilgi duyan kişiler için farklı aromalarda esanslarımızı hediye olarak tercih edebilirsiniz. Klasik kokuları tercih etmeyen ve özgün ürünler kullanmayı tercih eden sevdikleriniz için hediye tercihlerinizi esanslarımızdan yana kullanabilirsiniz.

Doğaltaş Kolye ve Küpeler

Oldukça şık ve dikkat çekici ürünler olan doğal taşlar kolye ve küpelere yerleştirdik. Şık görüntüleriyle kolye ve küpe setlerimizi sizlere sunuyoruz. Oldukça uygun fiyatlı doğaltaş kolye ve küpelerimizi yılbaşı hediyesi olarak da tercih edebilirsiniz.

Devamını oku

Seramik Nedir?

 

Seramik birçok kullanım alanına sahip topraktan üretilmiş bir maddedir. Seramik üretiminde genel olarak kil, özel toprak parçaları, çeşitli tozlar ve en vazgeçilmez olarak su kullanılır. Malzemelerin karışımı sağlandıktan sonra şekillendirilen seramikler, 1100 dereceye kadar ulaşabilen oldukça yüksek sıcaklıklarda pişirilerek son halini alır. Zaten seramik en basit tanımıyla çok yüksek sıcaklıklarda uzun süre pişirilmiş topraktır.

Hem mimaride hem ev dekorasyonlarında seramikler sıkça görülmektedir. Ev dekorasyonunda özellikle aksesuar ve obje seçerken seramik çoğumuz için vazgeçilmezlerden biri olmaktadır. Evlerimize ve iş yerlerimize aldığımız birçok üründe; vazolarda, tabaklarda, duvarlarda kullanılan objelerde ve günlük hayata gördüğümüz çoğu eşyada seramik kullanılmaktadır.

Seramik yüzyıllara yayılmış bir tarihe sahiptir. Öyle ki; Hitit, Lidya, Frigya ve Roma gibi birçok büyük ve köklü uygarlığın tarihlerinde seramikler kullanılmıştır. Özetlemek gerekirse seramik tarihin çok eski dönemlerinden beri dekoratif ve mimari bir etken olarak kullanılmıştır. Günümüzde eski uygarlıklar hakkında yapılan tarih araştırmalarında, uygarlıklar hakkında bizlere bilgi veren ve tarihin sırlarını çözmemizde bir anahtar görevi gören malzemeler de yine seramikten yapılmış olabilmektedir. Bu nedenle, yalnızca bir aksesuar gibi görülen seramiklerin tarihi bir değeri de vardır. Günümüzde daha çok binalarda iç, dış ve taban katlamalarında kullanılan bir dekoratif ürün olarak görülmektedir. Birçok farklı yöntem olsa da seramik genel olarak doğada bolca bulunan kil, kaolen, kuvars ve feldspat gibi maddelerle elde edilir. Burada önemli olan hangi oranda toprak karışımının sağlandığıdır.

Seramikler genellikle sır denen özel maddelerle kaplanır ve bu maddenin koruyucu özelliği sayesinde yıllarca zarar görmeden gelecek nesillere aktarılabilir. Antika değeri de bulunan bu seramiklerin koleksiyoncular için değeri oldukça fazla olabilmektedir. Bunun yanında, yıllarca korunabilen seramikler tamamen doğal maddelerden üretildiği için canlı sağlığına zarar vermez. Yani seramikler çevreye ve insana zarar vermeyen ekolojik ürünlerdir.

Seramik Nedir

Seramiklerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Tıbbi malzemelerde ve endüstriyel alanda sıkça kullanılmaktadır.

Yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş topraktan üretildikleri için seramikler oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Bu dayanıklılıkları da birçok sektörde malzeme olarak kullanılmalarına neden olur. Yüksek sıcaklıklara, korozyona ve yorulmaya karşı yüksek dayanıklılıkları ve sertlikleri ile seramikler direnç gerektiren bazı sektörlerin vazgeçilmezidir.

Seramik Kupaları Sevmek için 10 Neden yazımız da ilginizi çekebilir.

Yapı malzemesi olarak seramikler sıkça kullanılmaktadır. Tuğla, kiremit ve bazı kaplama plakaları seramik kullanılarak üretilmektedir.

Seramikler, en yaygın olarak ev eşyası ve dekoratif amaçlarla kullanılmaktadırlar. Saksılarda, çanaklarda, çömleklerde, süs eşyalarında, sofra seramiği olarak ve daha birçok aksesuarda seramik vazgeçilmezdir. Özellikle üzerlerine el yapımı olarak yapılan işlemelerle seramikler birçok kadın için kırılmasına bile dayanamayacakları kadar değerlidir. Seramiğin bu en yaygın kullanım alanında seramik kalitesi en az diğer alanlardaki kadar önemli. Özellikle soğuk havalarda sıcak içecek veya yiyeceklerin de porselenlerin üzerine konduğu da düşünülürse çatlakların oluşma riski her zaman vardır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar toprak kalitesi, sırlama ve pişirme teknikleri olacaktır. Kaliteli malzemelerin doğru oranlarda birleşmesi ve doğru tekniklerde ürünün üretilmesi halinde çatlaklar oluşmayacak ve seramik ürünler yıllarca ilk alındıkları gibi kalacaklardır. Her ne kadar porselen ve seramik farklı üretime sahip olsalar da bu maddede aynı kategoriye almamızda herhangi bir sorun yok.

Seramik Duvar Tabağı Kullanımı Yazımızı İncelemek İster misiniz?

Seramik ve Porselen Arasındaki Farklar Nelerdir?

Porselen ve seramik hem benzer, hem de oldukça farklıdır. Porselen ve seramikler hem üretimleri hem de bileşimlerinde kullanılan hammaddeler açısından birbirinden farklılık göstermektedir.

Seramik ürünlerin pişme sıcaklıkları porselen ürünlere göre daha düşüktür. Bu nedenle gözenekli yani su geçirgendirler. Bu özelliklerinden dolayı seramik ürünlerin uzun süreli kullanımı ile su emmesi nedeniyle sırda çatlaklar oluşur. Kullanılan sırın çatlaması hem hijyen, hem de sağlık açısından ciddi bir sorundur. Çatlamış sır arasına yerleşen yemek artıkları, ürünü zamanla sağlıksız bir sınıfa sokar.

Ürünün sadece sık kullanımı sırın çatlamasına neden olmaz. Seramikler düşük pişme sıcaklığına sahip bir ürün olduğu için güçlü darbelere dayanıklı değildir. Her durumda porselen seramiklere göre çok daha dayanıklı ve sağlıklı bir üründür. Porselenin seramikten daha pahalı olmasının ana nedenlerinden biri de budur. Öte yandan günümüzde üretilen veya başka ülkelerden getirilen porselen yemek takımları, porselen kahvaltılıklar, porselen çaydanlıklar ve daha birçok porselen sofra takımı oldukça uygun fiyatlarla sunulmaktadır.

Kahveseverler için Kupa ve Fincan Önerileri yazımızı incelemek ister misiniz?

Neden Porselen Takımlar Tercih Edilmektedir?

İyi bir yemeğin veya kahvenin servis edileceği bir sofranın tasarımı ve donanımı, güzel ve lezzetli bir yemek veya kırk yıl hatırı kalacak olan kahvenin lezzeti kadar önemlidir. Sağlıklı bir yemek, yapımında kullanılan malzemelerle başlar ve servis edildiği tabakla biter. Masalarda porselen tabaklar tercih edilmelidir, çünkü porselen sağlıktır.

Başta Marco Polo olmak üzere Portekizli tüccarlar tarafından Avrupa'ya getirilen porselenin, Latince'de istiridye manasında kullanılan "Porsella" kelimesinden türediği tahmin edilmektedir. Porselen sadece doğal hammaddelerden yapılmış, bu hammaddelerden beyazlık alan, 1400 derece sıcaklıkta pişirilerek elde edilen, ışık geçirgenliği özelliği olan ve sağlığa zararı bulunmayan bir üründür. Porselen, içerdiği hammaddelere, bu malzemelerin oranlarına ve pişme derecesine göre sınıflanır. Temel olarak sert ve yumuşak porselen olarak ayrılabilir. İçeriğinde kullanılan yüksek kaolin içeriği ve 1400 derecelik yüksek sıcaklıkta oluşan feldspat sır sert porselenin en önemli özelliğidir. Sır oluşumunun yüksek sıcaklığı sert porseleni dayanıklı hale getirir. Daha düşük kaolin fraksiyonuna ve daha düşük sır oluşturma sıcaklığına sahip olan yumuşak porselen, sert porselene göre daha düşük mekanik sertliğe ve darbe dayanımına sahiptir.

Porselen genel olarak ve kalitesi farklılık göstermek üzere üç bileşenle üretilir. Bunlar kaolin (%50), kuvars (% 25) ve feldispattır (%25). Kaolin, porselen hamurunun yoğrulmasını ve şekillenmesini kolaylaştıran bir maddedir. Aynı zamanda porselene beyaz rengini veren hammadde kaolindir. Kuvars ise porselenin iskelet yapısını oluşturan ve feldispatta çözünerek camsı bir faz oluşturan bir hammaddedir. Böylece porselen pastanın sert, camsı, ısıya ve kimyasallara dayanıklı olmasını sağlar.

Yukarıdaki tüm teknik detaylar düşünüldüğünde porselen evlerinizde hem kırılmaya, hem de sıcaklığa olan dayanıklılığıyla ve en önemlisi de sağlığa zararlı olmamasıyla gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir aksesuar yapı maddesidir.

Porselen Yemek Takımı veya Fincan Takımı Seçmenin Faydaları

 • Porselen sağlık konusunda rakiplerinden çok daha üstündür.
 • Porselenin temizlenmesi oldukça basittir. Pürüzsüz yüzeyi kolayca temizlenebilir.
 • Tat ve kokular porselen takımlara işlemez. Böylelikle temizlik sonrasında önceki yemek veya kahvenin kokusu ve tadı tekrardan alınmaz.
 • Sırlanmasından dolayı mikroplar temizlikten kaçamaz.
 • Sert ve az iletken yapısıyla yemeklerin veya kahvenin sıcaklığı cam takımlara kıyasla çok daha uzun süre korunur.
 • Porselen estetik bir görüntüye sahiptir. Bu nedenle, görüntüye önem veren müşterilerimiz için bir numaralı seçenek porselendir.
 • Toprak ve doğada bulunabilen malzemelerden üretildiği için maliyetleri yüksek değildir. Bütçenizi sarsmaz.

Seramik Fincanlarımızı İncelemek İster misiniz?

Özgür Bir Tarz: Eklektik Dekorasyon yazımız da ilginizi çekebilir.

Devamını oku

Seramik Duvar Tabağı Kullanımı

 

İnsanın evi belki de en huzur bulduğu ve kendisini en rahat hissettiği ilk yerdir. Ama bir süre sonra uzun süredir kullandığımız evlerimizin dekorasyonundan sıkılıp yeni şeyler arayışına girilmesi de normaldir. Son yıllarda modern tasarımlar hayatımızın daha çok yerini kapsamaya başlasa da geçmiş moda aksesuarları, klasikleşmiş moda çizgileri de hala yerini korumaya devam ediyor.

Kadın-erkek herkes gerek evlerinde gerekse işyerlerinde aynı dekorasyonda uzun süre kalmaktan zaman içerisinde sıkılabilir ve bu yüzden de zaman zaman çeşitli arayışlara girebilirler. Küçük bir değişim bile herkesi mutlu edebilecektir. En son moda trendleri ile bu son rötuşları birleştirebilir ve yaratıcı aksesuarlarla bazen evin havasını tamamen değişebilirsiniz.

Küçük bir dekorasyon dokunuşu gibi görünen ama etkisi büyük olan duvar tabakları evinizin, işyerinizin havasını ve karakterini tamamen değiştirecektir. Kiminin bohem, kiminin modern, kiminin doğal ve sade görselleri ile duvarlarınızda oluşturacağınız atmosfere gören herkes bayılacak. Son yıllarda da oldukça sık olarak dekorasyon fikirlerinde duvar tabaklarını görmemiz mümkün. Antik çağlardan beri dekorasyonda kullanılan otantik ve el yapımı tabakların zaman içinde ortaya çıkan çeşitlilik ile göz kamaştırıyor olması duvar tabaklarına olan talebi de arttırdı.

Duvar tabakları, cilasız ve boyasız ahşabın en doğal halinden, boyalı porselen, fayans ve hatta kumaş ve hasır duvar plakalarına kadar çeşitli malzemelerle yapılabilir. Bu duvar tabakları country tarzı evlerde sıkça gördüğümüz aksesuarlar olmakla birlikte herhangi bir ev stiline uyum ve hareketlilik de katmaktadır. Duvarlar, nerede olursanız olun, oturma odasından mutfağa, yatak odasına kadar ev dekorasyonunun en temel unsurudur.

Hediyelik Seçimi Önerileri Yazımızı İncelemek İster misiniz?

Duvar tabakları ile birbirinden güzel desenler ve renklerle duvarlarınıza yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu tür duvar dekorasyonlarının damağa antika bir tat verirken, aynı zamanda da asalet kattığına, sakinleştirici bir etki yarattığına ve şıklık sağladığına da inanıyoruz. Kütahya şehri, uzun yıllardır hem masa üzerinde kullanım için hem de duvarları süslemek için çeşitli seramik tabak modelleri üretiyor. Duvarları porselen tabaklarla süslemek hemen hemen her ülkede bulunan bir kültürel uygulamadır. Ancak elbette bizlerde Selçuklu ve Osmanlı döneminden gelen el işçiliği örnekleri, Türk kültürüyle de oldukça özdeşleşmiş olduğundan çini ve samur desenleri, çiçek desenleri daha da öne çıkmaktadır.

Seramik Duvar Tabakları Kullanım Önerileri

Duvar tabağı kullanmak istiyorsanız ve kullanım alanlarına özenle karar vermeli ve doğru yerleştirmelisiniz. Elinizdeki ya da oluşturmaya çalıştığınız koleksiyon ne kadar şık olursa olsun, kullanım alanınızı buna uygun olarak ayarlarsanız çok daha dikkat çekici bir görünüme sahip olursunuz. Son yıllarda boş kalan duvarları dekore etmek en popüler dekorasyon trendi halini aldı. Klasik duvar aksesuarları dışında, duvar dekorasyonunda duvar tabakları kullanmak da duvar alanına renk, boyut ve görsellik katmak için en iyi alternatiftir diyebiliriz.

Kullanacağınız Duvarı Ölçün

Duvar tabaklarınızı hangi duvara veya duvar kısmına asmak istediğinizi belirledikten sonra, kaplamak istediğiniz alanın genişliğini ve yüksekliğini ölçmek plaka yerleşimini belirlemede hayati bir adımdır. Plakalarınızı bu duvardaki içi boş tuvaller olarak düşünün. Tuvalin içini ne kadar iyi ölçüp planlarsanız o kadar iyi bir resim çıkar ortaya. Duvarlarınız da aynı böyle düşünerek kullanım alanınızın boyutlarına karar verebilir ve boyuta uygun şekilde düzenleme yapabilirsiniz.

Tabaklarınızı Ölçün ve Düzenine Karar Verin

Duvar tabaklarını zemine ya da uygun büyüklükteki bir yüzeye yerleştirebilir, ölçülerinizi bir kılavuz olarak kullanabilir ve istediğiniz düzeni elde edene kadar istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz. Çeşitli boyut ve şekillerde tabaklar kullanıyorsanız, bunları ters çevirebilirsiniz, ancak aranjmanın daha etkileyici görünmesi için daha büyük parçalar alta daha yakın yerleştirilmelidir. Elbette bu sadece bir öneridir. Önemli olan elinizdeki duvar tabaklarının sayısı ve net ölçüleridir. Duvara asmaya başlamadan önce kullanacağınız ölçüde bir zeminde yan yana koyarak bir aradayken ya da yan yanayken nasıl göründüklerini kontrol edebilirsiniz.

Duvarı Planınıza Göre Bantlayın

Kullanmayı düşündüğünüz tabakları duvara asmadan önce ufak bir adım atın. Plakaların monte edileceği yerler için duvara referansların yerleştirilmesi size nihai sonuca yakın bir görünüm verecektir. En azından aklınızdaki şekli hayal etmenize yardımcı olacak. Zeminde bant ile maksimum genişlik ve yüksekliği belirtmek faydalı olabilir. Sonuç olarak, beğendiğiniz bir tasarımı keşfedene kadar yeniden düzenleyebilir ve gerçek tasarım için zemin hazırlayabilirsiniz.

Askı Aparatları Kullanarak Tabakları Yerleştirmeye Başlayın

Şablonları düzenlemeyi tamamladıktan sonra duvar tabaklarını askılarla duvara tutturmaya başlayabilirsiniz. Tabakların istediğiniz yerde olmasını sağlamak için askıların kancalarını göstergelere göre hizalayın. Plakaları asarken, desende küçük değişiklikler yapmanız gerektiğini keşfedebilirsiniz. Merak etmeyin, küçük düzenlemelerle hayalinizdeki duvarı tekrar baştan düzenledikten sonra beğeneceğinize eminiz.

Duvar Tabağı Kullanım Alanları

Duvar tabaklarının ev içerisinde oldukça fazla kullanım alanı vardır. Fikir edinmeniz açısından birkaç tanesi için bilgiyi sizlerle paylaşalım:

Oturma Odasında Sanat Köşesi Oluşturun

Yemek odası ya da oturma odası, muhtemelen yemek takımlarını sergilemek için en popüler yerdir. En sevdiğiniz Çini yemek takımını satın almayı ve yemek odası renk düzeniniz için bir başlangıç noktası olarak kullanmayı düşünün. Ardından, tüm oda dekorasyonunu birbirine uyumunu sağlamak için o porselenin bir kısmını duvara asabilirsiniz. Renk ve desen açısından bütünsel bir atmosfer yakalamanızı sağlayacaktır. Koleksiyonun veya en sevdiğiniz yemek takımı modelinin alanın genel tasarımına ilham vermesine izin verin.

Antrenizdeki Ayna Kenarlarına Bütünlük Kazandırın

Şömine rafı üzerine duvar dekoru ya da duvar tabağı asarken, dekor yanma bölümü ile aynı boyutta olabilir. Asılı olan aynanın etrafına simetrik olarak yerleştirilmiş küçük tabaklar, şöminenin ağırlığını, yüksekliğini ve desenini öne çıkaracak ve şık görünüm oluşturacaktır.

Yatak Odanızda Kapı Üstü Duvarları Renklendirin

Tabaklar sadece yemek odası veya mutfak için değildir. İki adet tek kişilik yatak bulunan bu misafir odasında, nevresim takımının renk şemasını tamamlamak için simetrik bir tabak takımı kullanabilirsiniz. Tamamlayıcı bir unsur olabilecek duvar tabakları, yatak odanızdaki kapı üstü duvar boşluklarına rahatlıkla yerleştirilebilir.

Mutfak Dekorunuzda Kullanın

Tabaklar, boyutlarının küçük olması nedeniyle mutfak tezgahı seramikleri gibi küçük alanlara rahatlıkla sığabilir. Klasik yemek takımlarını, tabakları ve kaseleri özellikle mutfak tezgahında sergilemek, nötr bir mutfağa daha fazla renk katabilir. Dekoratif olmasının yanı sıra bu tabaklar mutfak eşyası olarak da kullanılabilir. Yine sade renklerde yapılmış bir mutfakta çini desenli bir kase üzerinde taze limonlar göze oldukça hoş görünecektir.

Seramik Tabaklarımızı İncelemek İster misiniz?

Seramik Duvar Tabakları Koleksiyonu Oluşturun

Özellikle yemek odası için duvar tabakları son derece şık bir görünüm sağlar. Duvarlarınızı süslemek ve farklı bir atmosfer yaratmak için duvar tabakları kullanmak istiyorsanız ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken şey duvarlarınızın renk tonu ve üzerinde kullanacağınız seramik duvar tabakları ile uyumudur. Çünkü genel olarak duvar tabakları rengarenk dekorasyon araçları olabilir ve desenli duvar tabaklarını desenli duvarlarınıza astığınızda hiç de iç açıcı olmaz ve hatta göz yorucu bir hale bile gelebilmektedir. Duvarlarınız desenli duvar kağıdı ile kaplanmışsa veya çok renkli duvar boyası ile boyanmışsa, öncelikle duvar tabaklarını asmayı düşündüğünüz duvarın rengini değiştirmelisiniz. Bunun zor bir iş olduğunu düşünebilirsiniz, ancak duvar tabaklarını asmak istediğiniz duvarı düz açık renge boyayabilir veya duvar kağıdınızı düz renk olarak yapıştırabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra duvarınıza asacağınız duvar tabakları çok daha şık görünecek ve gözleri yormayacaktır.

Evindeki hemen hemen her yer duvar tabaklarının montajı için uygundur. Ancak küçük boyutlu tabakları tercih ederseniz, renk ve desen dengesine dikkat ederek düşündüğünüzden daha fazla alana sığdırabilirsiniz. Evinizde yeni bir görünüm ve yeni bir tasarım için duvar tabakları mükemmel bir seçim olduğu kadar aynı zamanda riskli bir seçimdir de. Bu yüzden duvar tabaklarınızı konumlandırırken yazımızda bahsettiğimiz öğeleri dikkate alır ve özenle kurgunuzu yaparsanız, oldukça pratik bir şekilde şık duvarlarınıza kavuşabilirsiniz. Hem duvar seçeneği hem tabak hem de desen seçimini iyi yaptığınızda güzel sonuçlar almanız mümkün.

Devamını oku

Selçuklu Motifi Nedir?

 

Selçuklu sanatı, farklı dillerin ve bakış açılarının kaynaşmasından ortaya çıkan bir sanattır. Bunun nedeni, Selçuklular’ın oldukça çeşitliliğe sahip bir coğrafyada yaşamış olmalarıdır.

Anadolu gibi farklı kültürlerin kaynaştığı bir bölgede bulunmak, Selçuklular’ı eşsiz bir sanat sentezine ulaştırmıştır. Selçuklu üslubunun gelişim seyri bazı yerlerde yoğun, bazı yerlerde daha az yoğun, bazen benzersiz özelliklerle, bazen çok yerel özelliklerle, ancak genellikle farklı eğilim ve tekniklerin karıştırılmasıyla oluştuğunu ve zamanla Türk-Anadolu sanatını diğer İslam bölgelerinden ayıran bir kimlik kazandırdığını görüyoruz.

Her ülkenin sanatının, kültürünün bir yansıması olması doğaldır. Anadolu'nun kültürel açıdan en köklü Türk devletlerinden biri olarak kabul edilen Selçuklular, Anadolu'ya Türk bir çehre kazandıran büyük bir sanat dünyası oluşturmuşlardır. Anadolu Selçuklu camilerinde, medrese, türbe, saray ve kervansaraylarda; başta taçkapı üzerinde olmak üzere mihrap, sütunlar, başlıklar ve kemerlerde görülen klasik Anadolu Selçuklu üslubu, farklı desen ve motiflerle kendine has özellikleriyle görülmektedir. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de süslemeyi oluşturan geometrik motiflerin sık sık kullanılmasıdır. Bu modeller Anadolu Selçuklu sanatı ile adeta bütünleşmiş ve bir kimlik kazanmıştır.

Selçuklu Motifi

Süslemek, benzemek ve kendini donatmak demektir. Genel bir tanımla süsleme, belirli bir yerin, nesnenin, mimari eserin süslenmesine yönelik resim sanatının bir dalıdır. Stilizasyon ise şekillerin, görüntülerin ve motiflerin dekorasyonudur. Selçuklu’da da hem süsleme hem stilizasyon oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Anadolu Selçuklu mimarisinde yüzeyler bitkisel, geometrik, yazılı ve nadiren figürlü süslemelerle bezenmiştir. İlk dönemlerde doğudan taşıdıkları bezeme ve motif çeşitlerini kullanmışlardır. Anadolu'ya yerleştikten sonra motifler zamanla tam ve bağımsız bir Selçuklu kişiliği kazanmıştır.

Geometrik desenler, geometrik şekillerin belirli bir düzende birleştirilmesiyle oluşturulur. Geometrik motiflerin sistematik düzenlemesinden birkaç ağ ortaya çıkar. Kapalı geometrik düzenlemede motif bitirilerek kenarlarına yerleştirilmiştir. Açık geometrik düzenlemede çizgiler sonsuza kadar sürecek şekildedir. Geometrik düzenlemede kullanılan ekler, belirli aralıklarla yerleştirilen noktaların sistematik olarak birleştirilmesiyle oluşturulan kenarlardır. Selçuklu Anadolu sanatında geometrik süslemelere yer verilmiştir. Altıgen bantlar kesişir, yıldız ve iç içe bezemeler, iç içe geçme bezemeler geometrik kompozisyonu oluşturur. Bu süslemeler küçük kareler, eşkenar dörtgenler, dikdörtgenler, yıldızlar, çokgenler ve haç şeklindeki parçalardan oluşur.

Selçuklularda Seramik Sanatı

Selçuklu dönemi seramik sanatının kökenlerinin, İslam öncesi olarak da bilinen Orta Asya Türk boylarına kadar uzandığı bilinmektedir. Bu dönemin uzantısı Çin ve Proto-Türk boylarına kadar uzanır. Kaynaklar, ikinci ve birinci binyıllarda Çin'de yaşayan Proto-Türkler olduğuna inanılan İç Asya'nın Shang Hanedanlığı ve Chou Hanedanları döneminde Kuzey Çin'in en eski seramik sanatı merkezlerinden biri olduğunu söylüyor. Çinlilerin Hsiungnu adını verdikleri Doğu Hunları tarafından kurulan büyük devlet kaldırılıp batı sınır illeriyle ticaret başladığında, Çin seramik teknikleri Çinlilerin yaşadığı Orta Asya'nın bazı eyaletlerine yayılmıştır.

Selçuklu imparatorluklarının yerleşim alanlarının genişlemesi ve imparatorluk sarayının belirli bir başkente bağlı olmaması, tek bir şehir etrafında bir kültür merkezi veya füzyon sunamaması anlamına geliyordu. İran, Suriye, Mezopotamya ve Irak gibi kültür karmaşası olan bölgelerde yerleşik kültürlerin bir arada yaşamasında çok uluslu ve çok kültürlü bir ortamın ürünü olan Büyük Selçuklu seramiklerinin bu bağlamda kendine has özelliklere sahip olduğu söylenebilir. İmparatorluğun siyasi yapısına bakıldığında, büyük Selçuklu çanak çömleğinin ulusal bir karakterden ziyade bölgesel bir karaktere sahip olduğu söylenebilir. Anadolu, çok ulusluluk ve çok kültürlülük sentezinin bir uzantısı olarak ulusal bir kimliği benimsemiş görünmektedir. Bu bilgilere dayanarak Selçuklu dönemi seramik sanatının sürekli üzerine ekleme yapılan bir ilerleyişe sahip olduğu ve Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine yayılma sürecinde Türk seramik sanatı tarihinin ana yapı taşlarını oluşturduğu anlaşılmaktadır.

Türk Çini Sanatının Tarihçesi

Seramik karolar geleneksel Türk sanatlarından biridir ve genellikle bina yapılarının dekorasyonunda kullanılır. Saray, çeşme, türbe ve benzeri yapıların iç ve dış dekorasyonunda kullanılan kalıplı seramik üründür. Kütahya ve İznik mozaikleri olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Bu, özellikle İslam'a dönüşen ilk Türk Müslüman ülkesini kurdukları Karahan Hanedanlığı (955) sırasında yaygındı. Tapınaklarını el yapımı mozaikler ve desenli çinilerle süslemeye başladılar. El işlemesi çini süsleme geleneği o dönemin yapılarında kendini göstermeye başlamış ve yaygınlaşmıştır. Bu gelenek, Türk çini sanatının bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. Daha sonra Büyük Selçukluların ve Anadolu Selçuklularının geleneği haline geldi. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu'na kadar devam etti.

Çini, Selçukluların hüküm sürdükleri yerlerde inşa ettikleri birçok mimari alanda süs eşyası olarak kullanılmıştır. Selçuklu çinilerinin özelliklerinden kısaca bahsedelim. Kare, dikdörtgen veya altıgen olduklarını görüyoruz. Mozaik şeklinde yapılmış, sıva veya Horasan harcına uygulanan süslemeler olduğunu söyleyebiliriz. Zamanla bu mozaik tekniğine Kûfe kitabeleri ve Rumi motifleri eklenmiştir. Tarih boyunca gelişen Türk çini sanatı, 16. yüzyılda İznik ve Kütahya çinileri ile zirveye ulaşmıştır.

Kullanıma Yönelik Seramik Türleri

Kil, toprak, toz ve su karışımından elde edilen seramikler, şekillendirme işlemlerine tabi tutulurlar. Bu işlemden sonra yüksek sıcaklıkta pişirilir ve son hallerini alırlar. Evlerde mimari olarak kullanımlarının beraberinde birçok aksesuarda ve objede de seramikleri görebiliriz. Kullanım alanı olarak çeşitli duvar objeleri, tabaklar, çanaklar, çömlekler, testiler, kaseler, vazolar, aydınlatma ürünleri ve ayna çerçeveleri gibi daha birçok ürün görülmektedir. Bunların yanında ev aksesuarı olarak kullanımı da oldukça yaygın görülmektedir. Fayanslar, karolar ve çinilerle süslenmiş ev dekorasyonları ile mimari bir kullanıma da sahiptir.

Çinide Samur Tekniği Nedir?

Bu teknikte, desenin ana çizgisi çini bisküvilerin üzerine kömür tozu ile geçilir ve tahrir boyası samur fırçasıyla boyanır. Genellikle kömür tozundan yapılan tahrir boyasında, boya ve su karışımı uygun şekilde ayarlanmalıdır. Tahrir işlemi ile kalıbın dış çizgisi, ana çizgisi ortaya çıkar. Yanlış işaretlenmiş bir alan varsa, dikkatlice kazıyıp bir iğne veya neşter ile silinebilir. İnce veya kalın çizgiler düzeltilebilir, düzeltilecek alana yeniden tahrir çizilebilir.

Çini bisküviler, çini sanatçılarının duygu, deneyim ve sanatsal anlayışından yola çıkılarak çini boyası ve samur fırçaları ile çizilir. Karo kaplamalar doğal oksitler kullanılarak elde edilir, bu nedenle sırlama aşamasında akmazlar. Bir sanatçının elinde aynı kiremit boyası kullanılsa bile bazen farklı tonlarda desenler ortaya çıkar. Bu durum sanatçının fırça darbelerine, fırça darbesi tekniğine ve hazırlanan boya karışımına göre değişiklik gösterebilir.

Özgür Bir Tarz: Eklektik Dekorasyon yazımız da ilginizi çekebilir.

Devamını oku

Özgür Bir Tarz: Eklektik Dekorasyon

 

Evlerinin dekorasyonunu oluştururken birçok insan oldukça seçicidir. Bazılarımız sade ve şık dekorasyonlar tercih ederken, bazılarımız da daha karmaşık görünümlü ve süslü bir dekorasyon seçimi yapar. Bu iki dekorasyon seçiminin ortak yönü renklerin uyumu ve eşyaların uyumudur. Yani bu dekorasyonlar karışık veya sade olmasına bakılmaksızın uyum üzerine kuruludur. Bazı kişiler ise uyuma değil de renklerin cümbüşüne ve kendi özgürlüklerine düşkündür. Az önce bahsettiğimiz dekorasyonlar onlar için sıkıcı ve sıradandır. Siz de uyuma ve genel geçer beğenilere değil de kendi zevklerinize düşkün biri iseniz, o halde bu yazı tam size göre. Eklektik dekorasyonla tanışın.

Eklektik kelimesi, sözlüklerde seçmeci olarak geçmektedir. Mimari, tarz ve dekorasyon gibi bir çok alanda kendine yer edinmiş bir dekorasyon tarzıdır. Genel olarak kalıplaşmış tasarımdaki durumdan uzaklaşıp kendi tarzını bulmak olarak düşünülebilir. Dekorasyonda da sevilen ürünlerin kullanılmasıyla özgün bir tasarım oluşturulmasıdır. Özellikle uyumdan ziyade kendi zevklerini önemseyen kişiler için oldukça doğru bir tercih olabilmektedir. Şimdi gelin eklektik dekorasyondan daha detaylı bahsedelim.

Eklektik Dekorasyon

Eklektik Dekorasyonda Kontrast Uyumu Yakalanmalı

Eklektik dekorasyonun uyumdan uzaklaşma gibi olduğunu söylemiş olsak da, aslında bu dekorasyon tarzı kendi içinde kontrastın uyumunu sağlamaktadır. Eklektik dekorasyonla bir odayı dekore etmek oldukça zor bir iştir zira kontrastı yakalamakla, kaos ve uyumsuzluk arasında oldukça ince bir çizgi vardır. Eklektik dekorasyon, zevklerle uyumlu geniş ve özgür bir alan sunar. Bunun bedeli olarak da dekorasyonun ince şekilde düşünülmesini gerektirir. Ufak detaylar bile kontrasttaki uyumu bozabilir. Bu nedenle, eklektik dekorasyona karar kılmadan önce bu zorluklara dikkat etmelisiniz.

Eklektik Dekorasyonda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eklektik dekorasyonun zorluklarından bahsettik, fakat korkmanıza gerek yok. Size nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve uyumu nasıl yakalayacağınızı göstereceğiz.

Zevkleriniz En Önemli Kriteriniz Olmalı

Eklektik dekorasyon, diğer dekorasyonların sizin zevklerinize hitap edemediği zamanlarda seçilmektedir. Yani bu dekorasyonda tamamen özgürsünüz ve önemli olan tek şey zevkleriniz. Dekorasyonda kullanılacak renkler ve eşyalar gibi her türlü detayı beğeninize göre seçmelisiniz ki sonuç sizi tatmin etsin. Özetle, modern ve vintage her türlü eşyayı bir araya getirebilirsiniz.

Uyumu Yakalamak için Detaylara Özen Gösterin

Detaylar eklektik dekorasyonun en önemli parçasıdır. Elbette eklektik dekorasyon, karmanın güzelliğini sunmaktadır, fakat buradaki ince detaylara dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse; rengarenk sandalyeler kullanmak dekoratif olarak oldukça hoş görünebilir. Benzer bir düşünceyle farklı boyutlarda sandalyelerin kullanılması ise kaotik bir görüntü oluşturacaktır. Her ne kadar özgür bir dekorasyon oluşturuyor olsanız da mutlaka uyumu da yakalamanız gerekiyor. Bunu sağlamak için de detayları oluştururken ince bir düşünce yapısında olunmalı.

Arka Plan Rengi Uyumun Anahtarı Olabilir

Arka plan, özgürce yapacağınız eşya seçiminde anahtar rolü oynayabilir. Farklı renklerle oluşturulan modern ve vintage her türlü eşyanın kaos ortamı oluşturmaması için belli kısımlarda sadelik tercih edilebilir. Bu kısımların başında arka planlar ve zeminler gelmektedir. Arka planlarda sade ve düz bir seçim yapmak; eşya seçiminin daha özgür olmasında ve renklerdeki dengenin sağlanmasında etkili olacaktır.

Kalabalık, Özgürlüğün Önündeki En Büyük Engeldir

Az sayıda ve farklı tipte eşyaların kullanımı kontrasttaki uyumu sağlamaktaki önemli bir adımdır. Eklektik dekorasyonda özgürlük her ne kadar önemli olsa da kalabalıktan kaçınılmalıdır. Özgür bir dekorasyon elde ederken mümkün olduğunca uyumlu renkleri tercih etmeli ve kalabalık olmamasına özen göstermelisiniz.

Anadolu’da Çömlekçilik Pişmiş Toprak Kültürü yazımız da ilginizi çekebilir.

Eklektik Dekorasyon ile Zamanın Ötesinde Yaşayın

Eklektik dekorasyon belirli bir zıtlık sağlar. Örneğin bu dekoratif tarz nedeniyle bir odanızda teknolojik bir oyun konsolu ile klasik bir aynayı kombinleyebilirsiniz. Bu tarz sayesinde sonsuz özgürlüğü yaşayabilir ve farklı dönemlere ait mobilyaları bir araya getirebilirsiniz. Bu sayede iç dekorasyon trendleri konusunda daha esnek bir duruş sergileyebilirsiniz. Aynı zıtlıkları mobilyalar ve mobilya aksesuarlarında da sağlayabilirsiniz. Tamamen modern bir masa üzerinde geleneksel aksesuarlar kullanarak harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

Odalara Göre Eklektik Dekorasyon Tavsiyelerimiz

Eklektik dekorasyon oldukça geniş bir kavramdır, yani evinizin tüm odalarında bu dekorasyonu kullanabilirsiniz. Şimdi size kısaca evinizdeki yaşam alanlarınıza göre önerilerde bulunacağız.

Oturma Odası

Klasik tarzın sözcüsü deri ile modern tarzı bünyesinde barındıran kumaşların birleşimi, adeta eklektik bir trend. Ayrıca modern bir kanepe takımı kullanacaksanız; eski büfeler, konsollar veya halıları da kullanabilirsiniz. Modern detayları ahşap detaylarla dengelemek için ev dekorasyonunuzla uyumlu ve göz alıcı renkte perdeleri de tercih edebilirsiniz.

Yemek Odası

Evin diğer alanlarında olduğu gibi yemek odası için de tam bir takım mobilya almanıza gerek yoktur. Eklektik bir tarz benimsendiğinde en çok yararlanabileceğiniz kontrast, cam ve ahşabın birleşimidir. Örneğin; cam yemek masasının etrafına ahşap sandalyeler koyabilir veya masanız ahşap ise şeffaf sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Bu kontrasttan yola çıkarak modern ve klasik çizgileri bir kez daha kombinleyebilirsiniz. Aynı zamanda daha büyük parça olan mobilyalarınızı modern tarzda seçtiyseniz, aksesuarlarınızı daha klasik bir tarz seçebilirsiniz.

Yatak Odası

Salon, oturma odası ve yemek odasında eklektik dekorasyon tarzını çokça kullanıyorsunuz ve bunu yatak odanıza da yansıtmak istiyorsanız, buna göre de oldukça fazla seçeneğiniz olacaktır. Yatak odasında oluşturulacak eklektik dekorda modern bir yatak seçebilir, eski tarz komidin ve gardıroplarla odanızı tamamlayabilirsiniz. Çiçekli veya geometrik desenli perdelerin yanı sıra, tercih ettiğiniz avizede klasik veya modern çizgilerden de yararlanabilirsiniz. Duvarlarınızda hem modern tablolar, hem de gelenekselleşmiş el işçiliği aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Her odanızda ayrı bir tarz, ayrı bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Eklektik dekorasyonun sınırlarının genişliği, hayal gücünüz ve zevklerinizle birleştikçe ortaya çıkan sonuçların sizi bile şaşırtacağına eminiz.

Çini Sanatı Nedir yazımızı incelemek ister misiniz?

Seramik Nedir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Devamını oku

Kahveseverler için Kupa ve Fincan Önerileri

 

Kahve, özellikle Avrupa ve Amerika'da toplumun büyük kısmının gün içinde sıkça tükettiği bir içecektir. Kültürel olarak büyük bir tarihi olan kahvenin Türk kültüründeki yeri de oldukça fazladır. Gerek Türk kahvesi gerek diğer kahve çeşitlerinin Türkiye'de büyük bir tüketime sahip olduğu bir gerçektir. Peki, tüm bu kahve çeşitlerini tüketirken kahvenizin lezzetini arttıracak bazı sırları size vereceğiz.

Kupa Seçiminiz Nedir? Seramik mi Porselen mi? yazımız da ilginizi çekebilir.

Kahve fincanının kahvenin lezzetini etkilediğini ve herkeste farklı etkiler yaptığını biliyor muydunuz? Kahve fincanı kahvenin tadını tamamen değiştiremez. Türk kahvesini espressoya çevirmek gibi bir etki yapacağını beklemek elbette saçma olur, fakat alacağınız keyfi tam olarak etkiler. Türk kahvesinin kaliteli ve taze çekilmiş olması size oldukça hoş bir lezzet sağlayacaktır. Fakat asla en iyi tadı almanızı sağlayamaz. Keyfi en üst düzeye çıkaran ve bir kahveyi dünyanın en güzel kahvesi haline getirebilen fincan ve kupalardır. Bunların verdiği keyif de kişiden kişiye değişmektedir. Şimdi gelin size en uygun kupayı seçmenizde önemli noktaları inceleyelim.

Kahveseverler için Kupa ve Fincan Önerileri

Fincan veya Kupanın Boyutu

Kupa seçiminde boyut seçimi kişiden kişiye değişmektedir yani kişisel zevklere ve tabii elbette tüketeceğiniz kahvenin türüne bağlıdır. Genellikle özel ve en fazla keyif alınabilecek kahveler için küçük boylarda bardaklar tercih edilmektedir, fakat az önce de dediğimiz gibi bu tamamen sizlerin zevkine bağlı olarak değişmektedir. Espresso gibi sert ve yoğun aromalı kahveler tüketirken daha ufak boyutlu kupalar tercih edebilir, Americano ya da Latte içerken nisbeten büyük, daha geniş bir çapa sahip fincanlar tercih edebilirsiniz.

İnce veya Kalın Olması

Kahveyi içeceğiniz fincanın kenar kalınlığı da yine kişisel tercihtir. Fincanınızı seçerken kenar kalınlığını keyfinize en uygun şekilde seçmeniz, kahveden alacağınız zevki de katlayacaktır.

Renk ve Desenler

Renk ve desen seçimi kahve keyfinizi etkileyebilir. Bunun nedeni hem kahveyi hem de fincanını sevdiğiniz için salgıladığınız seratonin hormonundaki artıştır. Bu hormon size mutluluk, canlılık ve zindelik sağlar.

Seramik Kupaları Sevmek için 10 Neden yazımız da ilginizi çekebilir.

Sizde Oluşturduğu Hisler

Anıların zevki bir ayrı olur. Kahve fincanınızın sizde oluşturduğu hisler ve geçmişteki anılarınız kahve keyfinizi oldukça fazla etkiler. Geçmişte çok sevdiğiniz birinin sahip olduğu bir fincanın deseninin sizin fincanınızda da olması, sanki o insanla içiyormuşsunuz gibi bir his oluşturabilir. Bu gibi durumlar da seratonin salgılamanızı sağlayarak ekstra keyif almanızı sağlar.

Şekli

Fincanın ve özellikle de fincan kulpunun şekli de kahve içerken dikkat edilmesi gereken detaylardandır. Bazı fincanların kulpları oldukça küçük olabilmektedir ve özellikle parmakları orta boyutlarda olan insanlar için bile kahve içmeyi zorlaştırabilir. Bu da kahve keyfini etkilemektedir. 

Sitemizde Size En Uygun Kupa ve Fincan Takımlarını Bulabilirsiniz

Kupa ve fincan takımlarında kalınlıktan inceliğe, desenden boyuta birçok etkenin kahve zevkinizi canlandıracağından bahsettik. Şimdi her konuda size en iyisini sunan kupa ve fincanlarımıza bir göz atalım.

Seramik Fincan Takımlarımızı İncelemek İster misiniz?

Seramik Ahşap Kulplu Kupalar

Ahşap kulpun verdiği doğallık ve desenlerdeki detaylarla, çok daha doğal ve sakin bir kahve keyfi yaşayabilirsiniz. Tamamen el yapımı seramik kupalarımızda, emekle birleşen lezzetli kahvelerinizi sevdiklerinizle keyifle içebilirsiniz.

Selçuklu Motifli Kupalar

Selçuklu motifleri tarihi değerleriyle de öne çıkan hareketli desenlerdir. Siz de bu motife sahip kupaları tercih ederek gününüze hareket katabilirsiniz. Selçuklu motifli kupalarımız hem kahve keyfinize eşlik edecek, hem de sofranızda şık bir görünüm sunacaktır.

Colorful Havai Serisi Kupalar

Sitemizde bulunan en renkli ürünler olan Colorful Havai Serisi, birçok farklı renk seçeneğini size sunuyor. Renklerle aranız iyiyse, farklı renk seçeneklerinden birini tercih edip kahve keyfinizi zirveye çıkarabilirsiniz.

Farklı Renkleriyle Klasik Seramik Kupalar

Klasik severlere, klasik kupa seçeneklerimizle hizmet veriyoruz. Diğer serilerimizle harika kombinler yaratabilir ve zarif desenleriyle şık bir sunum yapabilirsiniz.

Çeşitli Motiflerde El Boyaması Fincanlar

Lale, menekşe ve yaprak desenli el boyaması fincanlarımız gerek görüntü olarak gerek kalite olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. El boyaması desenler size eşsiz bir göüntü sunacak ve kahve saatlerinizi de iple çekmenizi sağlayacaktır.

Ebruli Desenli Fincanlar

Ebruli desenleri de Türk kültüründe sıkça kullanılan ve oldukça şık bir görüntü veren şekillerdir. Fincan ve sunum tabaklarımızda kullandığımız ebruli deseni özellikle Türk kahvesi  ikramlarınızda, ikili sohbetlerinizde severek kullanacağınız ürünlerimizdendir.

Siyah Severlere Özel Siyah Kahve Fincanı

Siyah renk heyecan veren görüntüsü ve asil duruşuyla bazı kahveseverler için oldukça değerlidir. Biz de bunu göz önünde bulundurarak siyah kahve fincanı ve sunum tabağını sizlere sunuyoruz. Ebruli desenlerimizde olduğu kadar siyah opak renkli kahve fincanımız da günlük kullanımlarınızda size eşlik edecektir.

Seramik Kupalarımızı İncelemek İster misiniz?

Her Çeşitten Fincan ve Kupalarımızla Sizlere En İyisini Sunuyoruz

Büyük ve kalın kenarlı bardak severler için kupalarımızla, küçük ve ince kenarlı severler için fincanlarımızla sitemizde sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. İşimize verdiğimiz değerle sizlerle buluşturduğumuz ürünlerin özelliklerinden ve sipariş sürecinden kısaca bahsedelim.

Kalite ve Dayanıklılık

Ürünlerimiz yüksek derecede ısı ve ardından sırlama işlemine tabi tutulurlar. Bu işlemlerin ardından açığa çıkan ürünler çok daha dayanıklı ve çok daha kaliteli olmaktadır. El işçiliğiyle üretilen ürünlerimiz, her kullanımınızda size emek ve özen duygumuzu hissettirecektir.

Şık Tasarım

Özgün ve tarihi tasarımları içeren kupa ve fincanlarımız, misafirlerinize şık sunumlar yapmanıza yardımcı olacağı gibi kişisel kullanımınızda da sizleri mutlu edecektir.

Uygun Fiyat

Müşteri memnuniyetini önemsiyor ve web sitemizdeki ürünlerimizin kolay ulaşılabilir, herkes tarafından kullanılabilir olmasını istiyoruz.

El Boyaması ve Özel İşçilik

El boyaması ürünlerimiz, emeğimizi hissettirecek derecede göz alıcı ve eşsizdir. Özel işçilik yöntemleri kullanılarak üretilen ürünlerimizle gerek dekoratif amaçlı kullanımlar, gerekse tüketim amaçlı kullanımlarınızda memnun kalmanızız önemsiyoruz.

Devamını oku

Hediyelik Seçimi Önerileri

 

İnsanların birbirlerine hediye vermeleri, insanlar arasındaki muhabbeti, kişilerin birbirine olan bağlılığını artıran, özel günlerde hatırlamanın mutluluğunu yaşatan ve birbirimize sevgimizi ifade etmenin en güzel yollarından biridir. Gezip gördüğümüz yerlerden sevdiğimiz insanlara onları da unutmamış olduğumuzu belirten hatıralar almaktayız. Bu yalnızca bizim toplumumuzun değil tüm insanlığın güzel bir geleneğidir.

Ya da bizlere emek vermiş, birlikte çok şey paylaşmış olduğumuz annemiz babamız öğretmenlerimiz gibi sevdiğimiz insanları özel günlerde unutmadığımızı, onlara aldığınız küçük ya da büyük hediyelerle gösterebiliriz. Ya da yaşadığımız güzel bir günü küçük bir hediye ile ömür boyu unutulmaz hale getirebiliriz.

Anneler Gününe Uygun Olabilecek Hediyelik Önerileri

Kadınların büyük çoğunluğunun çiçeklere olan sevdasını hepimiz biliriz. Çiçek belki de ilk akla gelen hediye olmasına rağmen kadınların gözündeki zerafetini asırlardır yitirmemiştir. Ancak hediyenizi biraz daha özenli ve özel hale getirmek istiyorsanız, çiçeğinizi sitemizde bulunan ve oldukça özel tasarlanmış dekoratif vazolarımız içerisinde hediye edebilirsiniz. Böylece sevgili annenizi hem güzel çiçeklerle mutlu etmiş hem de bu çiçeği ve başka çiçekleri muhafaza edeceği anlamlı bir dekoratif hediye almış olursunuz.

Dekoratif ürünlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Hediyelik Seçimi

Sitemizde başka dekoratif ürünler de mevcuttur. Örneğin bereketi simgeleyen dekoratif masa süsü nar setimiz yemek masasında, mutfak raflarında, şifonyerin üzerinde ya da bir çalışma masası üzerinde çok şık duracaktır. Farklı renk seçenekleri ile üç farklı boyutta üç nar içeren ürünümüzün anneler gününde iyi bir hediye olacağını düşünmekteyiz.

Mutfakta vakit geçirmeyi seven bir anneniz varsa annenizin anneler gününü çini kaselerimizden, seramik kupalarımızdan, güveç ve nihalelerden herhangi biriyle kutlayabilirsiniz. Sunum yaparken daha farklı ürünler kullanmayı seven kadınlar için çini kase ve tabaklar mükemmel bir hediye olacaktır. Tabaklarımız sadece süs eşyası olarak değil günlük kullanım için de uygun şekilde üretilmiştir.

Anneniz için düşünebileceğiniz bir diğer hediye ise ikili fincan takımlarımız olabilir. Takımlarımız üzerine zarif modeller işlenmiş ayrıca kahve yanı lokum, çikolata gibi sunumunuz için uygun tasarlanmış bardak altlıkları ile elinize ulaştırılacaktır. Fincan takımlarımızın ikili olması da karşılıklı içilen kahveleri çok daha özel kılacaktır. Anne olan eşinize de anneler gününde hediye almak isterseniz çift kişilik fincan çok romantik ve anlamlı bir hediyedir.

Anneler gününde hediye alacağınız kişi otantik şeylerden hoşlanıyorsa ona alacağınız bir gaz lambası ile onu hem şaşırtıp hem de çok mutlu edeceksiniz. Elektrik her ne kadar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmişse de gaz lambası ve mum gibi aydınlatma aletleri bizce her zaman çok daha romantik ve huzurlu bir ortam oluşturmaktadır.

Gaz lambası ürünlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Kadınların takıya erkeklerden daha fazla düşkün olduğunu söylemek herhalde yanlış bir genelleme olmayacaktır. Sitemizde özel tasarım olan kolye küpe setlerimiz özel günlerde ya da hayatınızın geri kalanında sizin için özel olacak günlerde annenize, eşinize kısacası değer verdiğiniz bir kadına bu seti hediye edebilirsiniz. Böylece üzerinde taşıyacağı bu hediye ile kullanıldıkça hatırlanacaksınız.

Günümüzde son derece trend olan doğal taş kolyeler kişinin enerjisini yükselttiğine inanılan, alternatif tıpta tedavi amacıyla kullanılan ürünlerdir. Doğadan elde edilip, olabildiğince az işlemden geçerek şekil verilen ve tasarımlarla şık bir hale getirdiğimiz doğal taş kolyelerimiz özel günlerde bir diğer hediye seçeneğiniz olabilir.

Renkli ürünler seven ve bunları mutfağında kullanmaktan memnun olacak birine colorful havai serimizden kase ve kupa beğenebilirsiniz. Bu hediye hem tasarımından dolayı otantik hem de kullanılan renklerden dolayı modern bir görünümdedir. Böylece hediye edeceğiniz hanımefendinin beğenisini kazanacak ve sık sık kullanacağı bir ürün olacaktır.

Babalar Gününe Özel Olabilecek Hediyelik Önerileri

Babanıza, eşinize ya da baba olmuş değer verdiğiniz bir erkeğe babalar gününde bir armağan vermek isterseniz sitemizde son derece özel hissettirecek hediyeler bulabileceksiniz. Eğer hediye etmek istediğiniz kişi bir ofiste çalışıyorsa ona, özel tasarım olan duvar tabaklarımızdan ve duvar karolarımızdan zarif ve güzel düşünülmüş bir hediye oluşturabilirsiniz. Masanın üzerinde kullanabileceği hayvan figürlü biblolar ile hep gözünün önünde bulunacak bir hatıra bırakabilirsiniz.

Seramik ve kil maddelerinden üretilmiş kupalarımız da kahve tükettiğinde sıklıkla sizi hatırlayabileceği ve severek kullanacağını düşündüğümüz bir ürünümüzdür. Özellikle işyeri gibi toplu yaşanılan yerlerde ona hediye edeceğiniz bir kupa, kendisini özel hissetmesini sağlayacaktır.

Kahve fincanı setlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Yeni bir iş yeri açmış ya da yeni bir ortamda çalışmaya başlamış birine güzel bir nazar boncuğu armağan ederek duvarını süsleyebilirsiniz.

Nazar boncuklarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Sevgililer Gününe Özel Olabilecek Hediyelik Önerileri

Sevgilinize veya eşinize Sevgililer Günü'nde özel ve düşünülmüş bir ürün hediye etmek istiyorsanız sitemizde aradığınız hediyeyi bulabileceksiniz. Şimdi çok orijinal bir fikir ile karşınızdayız. Size tanıtmak istediğimiz ürünümüz buhurdanlık. Henüz oda spreyleri hayatımıza girmeden önce bulunduğumuz mekanlarda güzel kokular elde etmek için buhurdanlıklar kullanılmaktadır. Ürünün içine, ısındığında güzel koku yayan aromalı yağlar konularak oda içerisinde hoş kokular yayılmaktaydı. Eğer hediye etmek istediğiniz kişi güzel kokulardan hoşlanıyorsa buhurdanlık çok iyi bir tercih olacaktır. Hediyeniz iyi düşünülmüş ve karşınızdaki kişiye çok mutlu edecek bir üründür.

Buhurdanlıklarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra sitemizde bulunan dekoratif vazoların içerisine sevdiğiniz kişinin beğeneceği çiçeklerden bir buket oluşturup her zaman evinde ya da vakit geçirdiği bir yerde, baktıkça sizi hatırlamasını sağlayabilirsiniz.

Mutfakta vakit geçirmekten hoşlanan kişiler için çini tabak ve kaselerimiz, nihale, kupa gibi ürünlerimiz mevcuttur.

Bir süs eşyası hediye etmeyi düşünürseniz masa süsü nar setimizi ya da hayvan figürlü biblolarımızı tercih edebilirsiniz. Ayrıca yemek masası üzerine dekoratif bir örtü olan runner modellerimiz de klişelerden uzaklaşılmış bir hediye olacaktır.

Seramik biblolarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bakımını önemseyen ve doğal ürünler kullanmayı seven birisine çok farklı çeşitlerde doğal sabunlarımızı da hediye edebilirsiniz.

Doğal sabunlarımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Doğal taş kolyelerimiz, desenli kolye ve küpe setlerimiz, takı kullanmaktan hoşlanan hanımefendiler için iyi bir seçenek olacaktır.

Üzerinde düşünülmüş, özel hissettirecek başka bir ürünümüz ise ikili fincan takımlarımızdır. El boyaması ya da ebruli desenli fincan takımlarımız hem son derece şık hem de romantik bir hediyedir. Ayrıca sunum tabağı içermesi sebebiyle sevgiliniz veya eşinizin kahvenin yanında ikram edeceği lokum, çikolata gibi ikramlıklar için kullanışlı bir üründür. Bir diğer fincan setimiz ise yine ikili bir ürün olup kırmızı kilden üretilmiştir. Kullanılan materyal nedeniyle sunumlarda daha özel ve şık duracak ve sevgilinizle geçirdiğiniz özel anların sunumlarınız ile de renklenmesi sağlayacaktır.

Sıcak içecek tüketmeyi seven ve sizin için özel olan birine hediye almak istiyorsanız colorful havai serisi kupalarımızı aklınızda bulundurabilirsiniz. Kullanılan renklerle şık bir tasarıma sahip olan colorful havai serimiz sizden, sevdiğiniz kişiye hem kullanışlı hem de zarif bir hediye olacaktır. Sevgilinize yaşadığı ortamda hep gözümün önünde bulunacağı bir ürün hediye etmek isterseniz duvar tabaklarımızı, duvar karolarımızı düşünebilirsiniz. Ayrıca masasının üzerini nar setlerimiz ya da hayvan figürlü biblolarımız ile de süsleyebilirsiniz.

Yılbaşı Hediye Önerileri yazımızı İncelemek İster misiniz?

Son olarak belirtmek isteriz ki hayatımızdaki değerli insanlar sadece özel günlerde değil yaşadığımız sürece hatırlanmayı hak eder. Sitemizdeki ürünlerin onlara olan sevginizi ve onların sizin için ne kadar kıymetli olduklarını güzel bir şekilde ifade edeceğiniz ürünler olduğunu düşünüyoruz. Hassasiyetle düşünülmüş ve özenle tasarlanmış ürünlerimiz arasından size uygun olanını seçebilirsiniz. Sevdiklerinizle tüm özel anlarınızı zarif bir hediye ile paylaşırken bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Kahveseverler için Kupa ve Fincan Önerileri yazımızı incelemek ister misiniz?

Devamını oku

Çini Sanatı Nedir

 

Çini sanatı dünyanın birçok yerinde yapılmakta olan bir süsleme sanatıdır. En temel tabiriyle çini sanatı fayans, porselen, seramik gibi eşyaların üzerine çeşitli figürlerin işlenmesiyle süsleme yapılmasıdır. Çini kelimesi genel anlamıyla Çin’e ait demektir. Bu nedenle Türk tarihine girişinin de Çin kültürüyle yakından alakalı olduğu düşünülmektedir. Tarihi oldukça eskiye dayanan ve Türk kültürü ile özdeşleşmiş bir sanat olan çinicilik yazımızın konusu olacak.

Çini Sanatı Nedir

Çini Sanatı Tarihçesi

Çini sanatı yaklaşık bin yıllık bir tarihe sahiptir ve Türk kültürü ile tam anlamıyla özdeşleşmiştir. Eski Türk devletleri çiniciliği yüzyıllarca eşya ve binalarda kullanmışlardır. İlk örnekleri Karahanlılar döneminde olduğu düşünülen çini sanatının kullanımıyla bazı yapı ve eşyaların görüntüleri çok daha etkileyici olmaya başlamış ve hatta çinicilik birçok medeniyette sanatsal etkiler bırakabilmiştir. Karahanlılardan sonra Uygur Harzemşahları, Gazneliler de çok yaygın olmasa bile çini sanatına ait eserler bırakmışlardır. Her dönemde kendine has bir şekil alan çinicilik, en parlak ve yaygın dönemlerini Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamıştır. Özellikle Osmanlı döneminden kalma çininin kullanıldığı birçok yapı günümüzde hala görülebilmektedir. Şimdi bunlardan bazılarını sizlere sunalım. Böylece siz de bu yerlere gidip merakınızı giderebilirsiniz.

 • İznik Yeşil Cami minaresinde (1390)
 • Bursa Yeşil Cami ve Türbesinde (1421)
 • Bursa Muradiye Camiinde (1426)
 • Edirne Muradiye Camiinde (1433)
 • İstanbul Mahmut Paşa Türbesinde (1463)
 • Çinili Köşkte (1472)
 • Edirne de Şah Melek Paşa Camilerinde
 • İstanbul da Yavuz Sultan Selim Camiinde (1522)
 • Şehzadeler Türbesinde (1525)
 • Haseki Medresesinde (1539)
 • Şehzade Mehmet Türbesinde (1543)
 • Üsküdar Çinili Camiinde (1640)
 • İstanbul Yeni Cami ve Külliyesi’nde (1663) çini sanatı görülebilir.

Fark edileceği üzere Osmanlı’daki çini sanatı genel olarak dini binalarda yani cami ve medreselerde kullanılmıştır. Bu da bize çiniciliğin İslam’a da yakından bağlanmış bir sanat olduğunu göstermektedir. Tarihi ve sanatsal bir doygunluk yaşamak isterseniz yukarıda belirttiğimiz tarihi yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Seramik Duvar Tabağı Kullanımı Yazımızı İncelemek İster misiniz?

Çini Sanatı Nasıl Yapılır?

Çini sanat en başta kaolen, kum, tebeşir gibi doğada rahatlıkla bulunabilen malzemelerin karıştırılıp hamur haline getirilmesiyle başlar. Tabii bu hamurlaştırma işleminin de püf noktaları vardır. Hamurun kuruluğunun deneyimli ellerce ayarlanması ve gerekli sürenin beklenmesi gerekmektedir. Zaten çini sanatı her şeyden önce bir sabır işidir. Çini yapılmaya uygun kuruluğa ulaşan hamura bu kez de astarlama işlemi uygulanır. Bu astarlama işleminde amaç hamurun beyaz renk almasıdır. Hamurdan oluşan parçalar oldukça yüksek sıcaklıktaki fırınlarda 24 saat boyunca pişirilmektedir.

Fırınlama işlemi sonrasında çini sanatının renkli kısmına git gide daha da yaklaşılmış olur. Bu aşamada kara kalem kullanılarak çizilmiş olan bir beyaz kağıdın çini yüzeyine aktarılması gerekmektedir. Çini sanatında önemli noktalar olan siyah renkle boya desteği ve kobalt ile model kontürleri bu aşamada yapılmalıdır. Buradan sonraki aşama ise tamamen sanatçının zevkine kalmıştır. Çini, uzun zaman isteyen zorlu bir sanattır. Bu tarz zorlu sanatlarda ise üretkenlik oldukça ön plandadır. Sanatçı hayal dünyasını da kullanarak seçeceği renklerle iç zemini boyamaya başlar. Boyama işlemi tamamlanmış olan nesne camsı bir maddeyle kaplanıp pişirilmeye başlanır. Boyama yapılan parçaların ayrı ayrı pişirilmesi ilk pişirme için önemli bir kuraldır. Hemen ardından ikinci bir pişirme aşamasına geçilir. Pişirme işlemleri tamamlandıktan sonra ise çini sanatının püf noktalarından birine geçilir. Bu son nokta pişirilen parçaların soğutulmasıdır. Soğutma, yavaş yapılması gereken bir işlemdir. Hızlı yapılması halinde parçalar kırılacaktır. En başından beri söylediğimiz gibi çini, zor ve sabır isteyen bir sanattır.

Çini Sanatı Ustaları

Tanınmış çini ustalarından bahsetmeden önce çini atölyelerinde iş bölümüne değinmek en doğrusu olacak. Şekillendirmeyle ilgilenen ustaya çarkçı, süsleme ve dekorla ilgilenen ustaya tahrirci, desenlerin iç kısmını boyayan ustaya boyamacı ve fırınlama işleriyle ilgilenen ustaya fırıncı denmektedir. Bu ustaların yanında her zaman kalfa ve çıraklar da bulunur. Böylelikle ustadan çırağa meslek geçmiş olur. Çini atölyelerindeki iş bölümünden de bahsettikten sonra şimdi de bazı tanınmış çini sanatı ustalarından bahsedelim.

Baba Nakkaş Mehmed Efendi

Baba Nakkaş Osmanlı’da çinicilik ve daha birçok güzel sanatın öncülerinden biri olarak geçmektedir. Osmanlı’da kurulan nakışhanenin baş üstadı olarak görev alan sanatçımız kendi seçtiği talebelerine eğitimler vermiş ve bu esnada da yine kendine has üslubuyla sanatını sergilemiştir. Baba nakkaş üslubu adını alan çini çalışmaları yapmış ve her ne kadar Çin’den geçen teknikleri kullansa da asla özgünlüğünü bozmamıştır. Bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından kendisine arpalık hediye edilmiştir ve sarayda daima hürmet edilen biri olmuştur.

Şahkulu

Osmanlı’da ilkleri başaran sanatçımızdır. Kendine has ve önceden benzeri bile denenmemiş olan saz üslubunu kullanmıştır. Bu üslupla kobalt mavisinin yanında firuze rengi de kullanmıştır. Bununlar beraber, eserlerinde İran sanatından motifler de kullanarak alışılmışın dışına çıkmıştır.

Mehmed Karamemi

Kanuni döneminde nakışhanenin baş nakkaşı olarak görev yapıyordu. Şahkulu’nun çırağıydı. Lale, sümbül, gül ve karanfili içeren dört çiçek üslubunu geliştirdi.

Çini Sanatının Teknikleri

Çini, birçok tekniği içerisinde barındıran çeşitliliği fazla bir sanattır. Şimdi sizlerle en yaygın çini tekniklerini inceleyelim.

Sıraltı ve Sırüstü Teknikleri

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere bu tekniklerde boyanın kullanıldığı kısım farklıdır. Sıraltı tekniğinde pişirilmiş toprağın üzerindeki ince astar tabakasına boyama yapılıp sırlama ve pişirme yapılırken, sırüstü tekniğinde öncelikle sırlama ve pişirme işlemi yapılır ve ardından boyama aşamasına geçilir.

Mozaik Çini Tekniği

Az önce de bahsettiğimiz sıraltı tekniğiyle hazırlanan mozaik biçimdeki çinilerde öncelikle parçalar renkli sıra batırılır. Daha sonra istenen şekilde kesilip birleştirilen parçalarla mozaik bir görüntü elde edilir.

Renkli Sır Tekniği

Bezemeler hamur üstüne kazılarak gerçekleştirilir. Hamur oyulur ve oyuk kısımlara bitkisel yağlar ve manganez karışımı ayırım için sürülür. Sonrasında her parça ayrı ayrı fırınlanır.

Perdah Tekniği

Sırüstü bir teknik olan perdah tekniğinde kap istenen renkte sırla sırlanır. Fırınlama işlemi sonrasında perdah denen madde kullanılarak örnekler oluşturulur. Az hararetli ve dumanlı bir fırın kullanılarak tekrar fırınlama yapılır. Böylelikle parçalar madeni bir parlaklığa sahip olur.

Çini Pişirme Nasıl Yapılır?

Boyanmış olan çiniler sırlanarak fırına atılır. Böylelikle seramik ve çini cam gibi düz ve pürüzsüz gözükecektir. Sır fazlalıkları temizlendikten sonra fırın yüzeyine değecek olan kısımlar süngerle silinir. Böylelikle fırın yüzeyine yapışmayacaktır. Bu aşamadan sonra çiniler fırına yerleştirilirler. Bu aşamada önemli olan birbirlerine değmemeleridir. Genellikle 900 – 1000 derece arasında pişirme işlemi yapılır. Fırınlama bilgi gerektiren bir işlemdir ve mutlaka işi bilen biri yapmalıdır. Uzun süre ve aralıklı olarak pişirilen ürünler fırından çıkarılır. Şimdiki önemli nokta ise soğutmadır. Soğutma da en az pişirme kadar önemli ve uzun süren bir işlemdir. Ürünlerin yavaş yavaş soğutulması gerekir aksi takdirde kırılma gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Çini Sırlama Nasıl Yapılır?

Kullanılan tekniğe de bağlı olarak boyama işleminden sonra veya önce sırça denen özel bir karışımla kaplama yapılır. Sırlama işleminin yapılmasındaki amaç fırınlama tamamlandığından cam gibi parlak ve pürüzsüz bir yüzey elde etmektir. Sırlama işleminde püf noktalar, sır karışımının iyice öğütülmesi ve yüzeye eşit olarak dağıtılmasıdır.

Haliç Motifi Nedir?

Helezon şeklinde sarmaşık motifler Haliç motifini en iyi tarif eden şekildir. 16. yüzyıldan itibaren İznik çini hamuru teknik bir gelişim yaşamış ve çok daha pürüzsüz bir yapıya dönüşmüştür. Şeffaf sırın altında beyaz ve mavi renkler görülmektedir. Evliya Çelebi de bu çinilere İstanbul’dan gelebileceğini düşünüp Haliç işi demiştir.

Dantel Seramik Nedir?

Seramikte çini işlemeciliğinde dantel görünümlü zarif bir işleme ile kaplanmış seramik desen türü dantel seramiktir. Pek çok objede dantel deseni zarif şekilde kullanılmaktadır.

Kabartma Çini Seramik Nedir?

Birçok çini tekniğinden biri olan kabartma çiniler, genel olarak yazı yapımında kullanılmıştır. Sır altında şablon olarak uygulanan yazılar, perdah veya normal sırla sırlanarak üstü yazılı çiniler elde edilmiştir.

Devamını oku

Anadolu’da Çömlekçilik Pişmiş Toprak Kültürü

Çömlek, topraktan yapılmış kaplar olarak tanımlanır. Çömlekçilik ise, toprağın çeşitli aşamalardan geçirilerek eşyaya dönüştürülme sanatıdır.

Yiyecek ve içeceklerin pişirilmesi konusunda meslek edinilen bu sanat, sadece mutfak alanında ürünler olmakla kalmamış, toplum kültürünü yansıtan düğün, tören, bayram ve ölüm gibi pek çok alanda çeşitli geleneksel ihtiyaçları karşılamıştır. 

Çömlekçilik bu yönüyle, Anadolu’da binlerce yıl öncesine dayanan köklü bir geçmişe sahiptir.

Özgür Bir Tarz: Eklektik Dekorasyon yazımız da ilginizi çekebilir.

Çömlekçilik Nasıl Keşfedildi?

Göçebe kavimlerin yerleşik hayata geçmesi ile çömlekçilik meydana gelmiştir. 

Anadolu’da ilk çömlekçilik M.Ö. 7000’li yıllara dayanmaktadır. Bu dönem Neolitik dönem olarak adlandırılır. İnsanlığın çömleği, toprağın ateşte pişerek sertleşmesi ile tesadüfen keşfettiği varsayılmaktadır.  

Taşları yontarak araç gereçler yapmaya başlayan insanoğlu, zamanla tarımsal beceriler kazanarak yerleşik hayata geçmiş ve  çömlekçiliği de geliştirmeye başlamıştır.

Anadolu’da Çömlekçilik Pişmiş Toprak Kültürü

Çömlekçilik ve çömlek sanatı geçmişten günümüze gelişerek hem dekorasyonda, hem de kullanım alanlarının çeşitliliği bakımından farklı ürünlerle evlerimizi süslemeye devam etmektedir.

İlk dönemlere bakıldığında çömleklerin, sargı dolama yöntemi ile şekillendirilirken, pişirmenin açık ateşte yapıldığı görülmektedir.

M.Ö. 3000’li yıllarda çarkın bulunması ile toprağa çarkta şekil verilmeye başlanırken, akabinde  toprağı pişirmek için ilkel fırınların  kullanımını da başlatmıştır.

Çömlek çamuru killi, silisli, yağlı, yumuşak, sert veya gevşek olmak üzere farklı türlerde olmaktadır. 

Çömlek Nasıl Yapılır? 

Yağlı ve yumuşak kil toprak, su ile yoğrularak hamur haline getirilir. Hamurun kıvamını bulması için belirli bir süre beklenir. Daha sonra ustalar, çıkrık tezgahlarında hamuru şekillendirmeye koyulurlar. 

Şekil verilen çömlekler kurumaya bırakılmadan boyanarak süslenir. Süsleme sonrası bir gün bekletilen ürünler, elde edilecek ürüne göre yaklaşık 800 ila 1200 derece arasında pişirilir. 

Hamurun içine bir de organik karışımlar eklenmiştir. Bu karışımın yanması ile çömleğin gözenekli yapısı meydana gelmeye başlar. 

İlkel fırınlarda, kuruyan çömlekler istiflenerek odun, talaş yakılarak pişirilir.

İlkel dönemlerde çömlek hamuru tokmak veya el yordamı ile yoğrulurdu.  Şimdi ise teknolojinin de gelişmesi ile birlikte makineler kullanılarak işlem yapılmaktadır. 

Çömlek hamuruna, toprağın oyularak el yordamıyla veya tokaçla şekil verilmesi, çekme yöntemi ve kalıplama yöntemi olmak üzere farklı şekillerde teknikler uygulanmaktadır. 

Şekillendirmede çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgahlar bulunmaktadır. Tezgah üzerinde çamur şekillendirilmeye başlanır. Şekillendirilen çömlekler önce güneşte kurutulmaya bırakılır, daha sonra gölgede kurutularak pişirilme aşamasına geçirilir. Bu şekilde pişirilebilecek kil ve toprak karışımlarına çömlek, çömleğe şekil verme işini yapan kişilere de çömlekçi deriz. 

Çömlekçilikte Bulgular

Çömlekçilik, arkeolojik çalışmalara göre, Hititler’ den bu yana çanak çömlek yapımları ile bilinmektedir. Farklı coğrafi bölgelerde yapılan kazı çalışmalarında çeşitli bulgulara rastlanmıştır. 

Anadolu’ da ilk çarklı çömlekçiliğe ait bulgulara, Kayseri yakınlarındaki Alişar, Boğazköy ve Truva’ da rastlanmıştır. Günümüzde ise, Eskişehir, İzmir, Manisa, Bilecik, Nevşehir, Bursa, Balıkesir, Menemen, Kütahya, Konya, Diyarbakır, Adapazarı ve Avanos'ta çömlekçilik faaliyetleri hala devam etmektedir. 

Selçuklu Motifi Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Anadolu’ da Çömlek Pişirim Türleri

Anadolu’ da çömlek pişirim türleri 4 tanedir. Bunlar; 

 • Açıkta, yan yana üst üste dizilen çalıların tezek ve odunla pişirilmesi
 • Tandırda tezek yakılarak, közlerin üstüne kap kacak konularak pişirilmesi
 • Her yeri kapalı olan fırın benzeri ortamda önce ateşin yakılması sonra çömleğin pişirilmesi
 • Fırın alttan ateşlenmek üzere üstü açık veya bacalı olabilen, çömleklerin üst üste kemere oturtulması ve pişirilmesi

şeklinde farklı teknik ve uygulamalar içermektedir.

Çömlekçilik Neden Önemlidir? 

Çömlekçilik, geçmişten günümüze kadar taşınmış olan Anadolu’nun en değerli kültür mirasıdır. Toplumun kültürünü, gelenek ve göreneklerini yansıtması bakımından önemli bir yere sahiptir. Ürünler günlük ihtiyaçları karşılayan nesneler gibi düşünülse de, çeşitli amaçlarla düğün, bayram ve ölüm gibi olaylarda kültürümüzü yansıtacak şekilde bize hizmet etmektedir. Ayrıca dekoratif amaçlı bek çok öğe de beğenilmekte, ev ve ofislerde baş köşelerde yerini almaktadır.

Günümüzde, endüstri ülkeleri çömlekçiliğe çok önem vermektedir. El sanatlarının nihai ürünleri, diğer ürünlere kıyasla daha fazla ilgi görüyor. Bunun örneğini uluslararası fuarlarda çömlek ve el sanatları ürünlerinin sergilendiği Frankfurt Fuarı’nda görebiliriz. Fuar zamanlarında emekçiler, aldıkları siparişler neticesinde atölyelerine dönerek siparişlerini tamamlamak için çalışmalarını arttırmaktadır.

Diğer yandan, ülkemizdeki çömlek işçiliğinin gelişmişliğini, diğer ülkelerin çömlek ustalarımızı tercih etmesine dayanarak söyleyebiliriz. Örneğin Almanya, ülkesindeki çömlekçi atölyelerine Türkiye’ den çömlekçi ustaları ile anlaşıp onların yeteneklerinden ve gelişmişliğinden faydalanmaktadır. Makine üretimlerinin maliyetli olması kapsamında Almanya bu şekilde bir çözüm yoluna başvurduğunu söylemiştir. Ancak elbette Türkler’in kendi kültüründen gelen bu el işçiliği de fabrikasyon makine üretimlerinin aksine, her bir eserin benzersiz olmasını da sağladığından, çömlekçinin sanat görüşü ve hayal gücüne kalmış olarak sayısız özgün esere de ulaşmak mümkündür.

El sanatları ve endüstriyel tasarımları birleştirerek özgün ürünler ortaya koyarız. Bu ürünleri ihraç ederek el sanatlarını yaşatmaya çalışmaktayız. Anadolu, çömlekçiliğin beşiği olarak bilinmektedir. Bizler de bu sanatı geliştirerek kültürümüzü yaymaya ve yok olmamasını sağlamaya devam etmekteyiz. 

İlkel Çömlekçilik

İnsanlar, temel gereksinimlerini karşılamak için topraktan nesneler yaparak malzemeleri gereksinimlerine göre işlemeyi öğrenmiştir. 

Çömlekçiliğin ilk zamanlarında, doğadaki kaynaklardan elde edilen malzemeler hazırlık aşamasından geçmeden kullanılırdı. Nesnelerin üretiminde kullanılan toprak, bulunduğu yerde şekillendirildiği için hamurun kullanımı konusunda pek fazla seçenek bulunmuyordu. Ancak şekil verme konusunda çeşitlilik de gereksinimler kadar fazlaydı.

Geçmişten bugüne, hamurun dokusu, biçimi, boyutu, süslemeleri ve pişirilme yöntemleri gibi ölçütlerle, malzemelerin nasıl işlendiği ve dönüştürüldüğü konusunda bilgi sahibi olabilmekteyiz.

Çömlek türlerinde, çömlek boyutlarında olduğu kadar süslerinde de değişiklik gözlenmektedir. Eski çağlarda çömlekler genelde 2 renk olarak görülmektedir. Dış kısım siyah, orta kısım gri olarak fark etmektedir. Bu farkın asıl nedeni, o zamanlardaki pişirme yöntemlerinin gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. 

Süslemelerde ise, başlarda parmakların uç kısımları ile girinti çıkıntı şekilleri oluştururken, daha sonralarda bunlara eklemeler ve yaratıcılık katarak ağaç, kemik kalemler gibi malzemelerin yardımlarıyla nemli hamur üstünde geometrik biçimler çizilmeye başlanmıştır. 

Çömlekçilik, imkanlar ve zamanlara göre gelişmeye başlamış, çeşit bakımından da giderek zenginleşmiş bir sanat kültürü haline gelmiştir.

Çömlekçilik Mesleği

Çömlekçilik, çamurun elle veya çömlekçi çarkından geçirilmesiyle çeşitli ölçü kalıplarına dökülmesi ve biçimlendirilmesi sonucu ortaya çıkar. Toprak çanak sanatı, testi, vazo, küp, çömlek gibi çeşitli ürünlerin fırında pişirilerek sırlanması veya sırlanmadan yapılmasıdır. 

Eski yöntemlerde, akarsu yataklarından veya kil topraklarının üstündeki özlü çamurların süzülmesi gerekirdi. Böylece çakıl taşları ayıklanır, daha sonra taş veya tahta tokmakla dövülerek çamura şekil verilirdi.  Toprağa biraz su katarak kalıplara dökülür veya ortası oyularak farklı biçimlere getirilirdi. 

Yeni yöntemlerde ise, kil bol su ile ıslatılarak sıvılaştırılır ve süzülür. Süzülen sulu çamur belirli bir kıvama gelene kadar kurutmak için bekletilir. Kuruma işleminden sonra elle işlenerek biçimlendirilir.

Çömlekçilik, Anadolu’da çok eski zamanlardan beri yapılan el sanatıdır. Çamur, en eski ve kullanışlı olan hammaddedir. Yumuşak olduğu durumlarda kolayca şekillendirilebilen bir yapıya sahiptir. Çömleklerin el ile yapımında uygulanan yöntemler, çimdik, fitil, levha ve modeldir. Anadolu’da üretilen çömlekler genelde sulandırılarak çamurla sırlanmaktadır. Sırlanan çömlekler açık ateşte pişirilmeye gönderilir. 

Günümüzde çömlekçilik mesleğinin yapısı giderek kaybolmaya başlamıştır. Birkaç yörede az sayıda da olsa çömlek ustaları tarafından kullanım alanlarında değerlendirilmek üzere hala çömlek üretimi devam etmektedir. Her ne kadar giderek kaybolmaya başlamıştır desek de kaybetmememiz gereken bir kültür mirasıdır. Halen bu sanata ilgi duyulmakta, özellikle genç kesim tarafından duyulan öğrenme arzusu seramik atölyelerindeki eğitimlerle de şekillenmektedir. Bu tarz yapıları kullanma isteyen kişiler de mutfak ürünlerinde hem günlük kullanım, hem de dekoratif ürünler olarak çömlekleri kullanmayı tercih etmektedir.

Devamını oku

MYB Bilgi Teknolojileri İth. İhr. Tic. Ltd. Şti
yenilikçi, girişimci ve amatör ruhla hızla değişen dünyada dijital pazarlarda yatırımlar yapmaktadır.
Sağlam altyapı ile büyüyen şirketimiz,
ürünleri kaliteli ürün-ambalaj ve maksimum fiyat performans oranını kendi lojistik sistemi ile  siz değerli müşterilerimize ulaştırmaktadır.

 • Cumhuriyet mh. Öncü Sk. Er Sitesi F Blok 28/1 Merkez/Kütahya 
 • +90 (553) 011 66 35
 • info@turkishcrafts.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.