Kupa Seçiminiz Nedir? Seramik mi Porselen mi?

Evde sıcak bir bardak çay veya kahve yapıp sevimli bir kupada içmek kadar keyifli bir an yok. Rengarenk kupalar arasından seçim yapmak oldukça karmaşık bir sürece dönüşebilir. İster evde kullanmak için alalım, ister hediye etmek için alalım, kupa seçiminde bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Seramik mi porselen mi en büyük ayrım olsa da kupanın ergonomik tasarıma sahip olup olmadığı da kupa seçiminde önemli bir rol oynar. 

Seramik ile Porselen Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kupa seçimi yaparken dikkat edilecek noktalardan önce önemli bir teknik konuyu açıklığa kavuşturmak önemli. Birçok kişi seramik ve porselenin aynı malzemeler olduğunu düşünüyor. Aslında seramik ve porselen iki farklı malzeme. Aralarındaki farkı anlamak, kupa seçimi yaparken hangi malzemeyi tercih edeceğimize karar vermeye yardımcı olabilir.

Genel olarak baktığımızda seramik ve porselen benzer özelliklere sahiptir. Ancak seramik malzeme olarak daha yumuşaktır. Porselen ise hem daha serttir hem de daha camsı bir görünüme sahiptir. Bu nedenle porselen ürünler seramik ürünlere göre daha parlak bir görünüme sahiptir.

Porselen malzeme olarak daha az boşluğa sahiptir. Bu nedenle de seramik malzemeye göre daha yüksek sızdırmazlık gösterir. Özellikle sofra eşyalarında yüksek sızdırmazlık büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda porselen malzeme daha yüksek ışık geçirgenliğe sahiptir. Bu özellik, porselenin camsı yapısından kaynaklanmaktadır. 

Seramik Kupa ve Porselen Kupa Nedir?

Seramik kupa, sertleşmiş kil malzemeden üretilen bir kupa türüdür. Porselen kupa ise kaolin kili adı verilen özel bir kil türünden üretilen kupalardır. Her iki kupa türünün de şekillendirme aşamasından sonra fırınlanması gerekir. Fırınlama işlemi, porselene ve seramiğe sertliğini ve formunu verir.

Seramik Kupalarımızı İncelemek İster misiniz?

Günümüzde hem seramik kupalar hem de porselen kupalar sıklıkla tercih edilmektedir. Seramik kupalar genellikle çay için tercih edilirken porselen kupalar ise hem çay hem de kahve gibi tüm sıcak içecekler için tercih edilmektedir.

Kupa Nasıl Seçilir? Porselen Kupa mı Seramik mi?

Kupa, Bardak, Fincan gibi Sofra Mutfak Eşyaları Alırken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

Sofra eşyası satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Seramik Fincan Takımlarımızı İncelemek İster misiniz?

  • Mutfakta kullanılan eşyaların yıkamaya dayanıklı olması gerekir. Özellikle de desenli kupa veya fincan modelleri hem elde hem de makinada yıkamaya dayanıklı olmalıdır. Desenler uzun süre canlı renklerini korumalıdır. Elbette bazı hassas el yapımı ürünlerde makinede yıkama uzun ömürlü olması açısından mümkün olmayabilir; ancak bu durumda elde zarar vermeden yıkama ile temizliği sağlanabilir.
  • Aynı zamanda kupa ve fincanların sağlam malzemeden yapılmış olması gerekir. Porselen kupa bu açıdan önemli bir avantaj sağlar. Böylece kupa yere düşse bile bu olumsuz durumu hasar almadan atlatma şansı vardır. Ancak seramik kupalar bu konuda biraz daha özen gerektirmektedir.
  • Kupa, bardak, fincan gibi ürünlerin bulaşık makinasına girebilecek bir yapıda olması kullanım kolaylığı  sağlayacak ve sık kullanımda da pratik olacaktır. Örneğin plastik ya da ahşap parçaları olan kupaları veya fincanları makinada yıkamak mümkün olmayabilir. Bu durumda ürünün zarar görmemesi açısından elde yıkama tercih edilebilir.

Aslında fincan veya kupa gibi mutfak malzemelerinin seçiminde dikkat edilen en önemli unsurlar hijyen ve temizlikle ilgilidir. Gıda ve içecek tüketiminde kullanıldığı için kupaların hijyenik ve bakteri tutmayan malzemeden üretilmesi de önemlidir. Aynı zamanda sıcak içecek tüketmek için kullanacaksanız, ısıya dayanıklı olan kupaları tercih etmelisiniz. Seramik kupa ve porselen kupa ikisi de ısıya dayanıklıdır.s

Kupa Nasıl Seçilir?

Genel olarak mutfak eşyası seçimine baktıktan sonra özel olarak kupa seçimine bakabiliriz. Fincan ve bardaktan farklı olarak kupalarda farklı renk, desen ve tasarım seçenekleri bulunur. Bu nedenle karar verme aşamasında düşünmeniz gereken diğer faktörlerden de bahsedilebilir. Kupa seçimi yaparken üç ana soru üzerinden karar vermek mümkün olur.

Kupa Nerede Kullanılacak?

Kupanın nerede kullanılacağı malzeme ve boyut seçimini etkileyecektir. Örneğin kupayı ofiste kullanmak için satın alıyorsanız daha büyük hacimli seçenekleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede çalışırken sürekli olarak elinizin altında çay veya kahveniz olur. Aynı zamanda ofiste kendi karakterinizi ve tarzınızı yansıtan kupa tasarımlarını da tercih edebilirsiniz. Diğer yandan evde kullanmak için kupa almak istiyorsanız hacmi büyük olmayan ama farklı desenlere sahip kupa modellerini tercih edebilirsiniz. Evde kullanmayı planlıyorsanız altlığı ve sunum tepsisi olan kupa modelleri de ihtiyaçlarınıza cevap verebilir. Aynı zamanda sıcak içeceğinizle birşeyler atıştırmayı tercih ediyorsanız, tabaklı fincan modelleri oldukça kullanışlı olacaktır. 

Kupa ile Hangi İçecekleri İçmeyi Planlıyorsunuz?

Çay veya kahve tercihiniz kupa tercihinizi de etkileyecektir. Genellikle çay tüketmeyi seven kişiler daha küçük hacimli kupaları tercih eder. Eğer kahve tüketmeyi seviyorsanız tercih ettiğiniz kahve türüne göre kupa seçimi yapabilirsiniz. Porselen veya seramik kahve kupaları kahvenizi hem sağlıklı tüketmenize hem de estetik bir sunumla servis etmenize izin verir. Aynı zamanda seçeceğiniz kupayla yeşil çay, zencefil çayı gibi bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Genellikle espresso gibi az miktarlı içecekleri  tercih ederken daha ufak boyutlu fincanlar tercih edilir. Türk kahvesi fincanları ise kendine has ölçülerdedir. Bunun dışında filtre kahve, americano gibi kahveleri tercih ederken ve karışık demleme bitki çaylarını tercih ederken daha büyük boy kupaları tercih edebilirsiniz.

Porselen Fincan Takımlarımızı İncelemek İster misiniz?

Kupayı Ne Sıklıkta Kullanacaksınız?

Kupayı kullanma sıklığınız da seçiminizi etkileyecektir. Eğer çok sık çay veya kahve içiyorsanız porselen gibi dayanıklı malzemeye sahip bir kupayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede sık kullanım kaynaklı yaşanabilecek sorunların ve kazaların önüne geçebilirsiniz. 

Aynı zamanda kupanın formu da yapacağınız seçimde önemlidir. Kupa elinize tam olarak oturursa uzun vadede daha konforlu bir kullanım elde edebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığı zaman hem kupanın hem de kulpun formu ve şekli de kupa seçiminde etkili bir rol oynayacaktır.

Kupa Tasarımı: Kupa Seçiminde Son Karar

Tüm bu faktörler ele alındığında kupa seçiminde son kararı yine tasarım belirleyecektir. Ergonomi ve temizlik önemli olsa da her gün kullanacağınız kupanın kişiliğinizi de yansıtması ve keyifle kullanmanız oldukça önemlidir. Renkli desenler, düz renkler ya da kişiselleştirilebilir seçenekler sayesinde kupanızın size ait olduğunu rahatlıkla gösterebilirsiniz.

Aynı zamanda çay ve kahve için iki ayrı kupa da tercih edebilirsiniz. Bu sayede her içeceğin ruhuna ve karakterine uygun bir kupa kullanabilirsiniz. Kendi ruhunuzu ve tarzınızı da yansıtan kupa tasarımları sayesinde kahve ve çay tüketiminizi günün en keyifli anlarından biri haline getirebilirsiniz. 

MYB Bilgi Teknolojileri İth. İhr. Tic. Ltd. Şti
yenilikçi, girişimci ve amatör ruhla hızla değişen dünyada dijital pazarlarda yatırımlar yapmaktadır.
Sağlam altyapı ile büyüyen şirketimiz,
ürünleri kaliteli ürün-ambalaj ve maksimum fiyat performans oranını kendi lojistik sistemi ile  siz değerli müşterilerimize ulaştırmaktadır.

  • Cumhuriyet mh. Öncü Sk. Er Sitesi F Blok 28/1 Merkez/Kütahya 
  • +90 (553) 011 66 35
  • info@turkishcrafts.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.