Özgür Bir Tarz: Eklektik Dekorasyon

 

Evlerinin dekorasyonunu oluştururken birçok insan oldukça seçicidir. Bazılarımız sade ve şık dekorasyonlar tercih ederken, bazılarımız da daha karmaşık görünümlü ve süslü bir dekorasyon seçimi yapar. Bu iki dekorasyon seçiminin ortak yönü renklerin uyumu ve eşyaların uyumudur. Yani bu dekorasyonlar karışık veya sade olmasına bakılmaksızın uyum üzerine kuruludur. Bazı kişiler ise uyuma değil de renklerin cümbüşüne ve kendi özgürlüklerine düşkündür. Az önce bahsettiğimiz dekorasyonlar onlar için sıkıcı ve sıradandır. Siz de uyuma ve genel geçer beğenilere değil de kendi zevklerinize düşkün biri iseniz, o halde bu yazı tam size göre. Eklektik dekorasyonla tanışın.

Eklektik kelimesi, sözlüklerde seçmeci olarak geçmektedir. Mimari, tarz ve dekorasyon gibi bir çok alanda kendine yer edinmiş bir dekorasyon tarzıdır. Genel olarak kalıplaşmış tasarımdaki durumdan uzaklaşıp kendi tarzını bulmak olarak düşünülebilir. Dekorasyonda da sevilen ürünlerin kullanılmasıyla özgün bir tasarım oluşturulmasıdır. Özellikle uyumdan ziyade kendi zevklerini önemseyen kişiler için oldukça doğru bir tercih olabilmektedir. Şimdi gelin eklektik dekorasyondan daha detaylı bahsedelim.

Eklektik Dekorasyon

Eklektik Dekorasyonda Kontrast Uyumu Yakalanmalı

Eklektik dekorasyonun uyumdan uzaklaşma gibi olduğunu söylemiş olsak da, aslında bu dekorasyon tarzı kendi içinde kontrastın uyumunu sağlamaktadır. Eklektik dekorasyonla bir odayı dekore etmek oldukça zor bir iştir zira kontrastı yakalamakla, kaos ve uyumsuzluk arasında oldukça ince bir çizgi vardır. Eklektik dekorasyon, zevklerle uyumlu geniş ve özgür bir alan sunar. Bunun bedeli olarak da dekorasyonun ince şekilde düşünülmesini gerektirir. Ufak detaylar bile kontrasttaki uyumu bozabilir. Bu nedenle, eklektik dekorasyona karar kılmadan önce bu zorluklara dikkat etmelisiniz.

Eklektik Dekorasyonda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eklektik dekorasyonun zorluklarından bahsettik, fakat korkmanıza gerek yok. Size nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve uyumu nasıl yakalayacağınızı göstereceğiz.

Zevkleriniz En Önemli Kriteriniz Olmalı

Eklektik dekorasyon, diğer dekorasyonların sizin zevklerinize hitap edemediği zamanlarda seçilmektedir. Yani bu dekorasyonda tamamen özgürsünüz ve önemli olan tek şey zevkleriniz. Dekorasyonda kullanılacak renkler ve eşyalar gibi her türlü detayı beğeninize göre seçmelisiniz ki sonuç sizi tatmin etsin. Özetle, modern ve vintage her türlü eşyayı bir araya getirebilirsiniz.

Uyumu Yakalamak için Detaylara Özen Gösterin

Detaylar eklektik dekorasyonun en önemli parçasıdır. Elbette eklektik dekorasyon, karmanın güzelliğini sunmaktadır, fakat buradaki ince detaylara dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse; rengarenk sandalyeler kullanmak dekoratif olarak oldukça hoş görünebilir. Benzer bir düşünceyle farklı boyutlarda sandalyelerin kullanılması ise kaotik bir görüntü oluşturacaktır. Her ne kadar özgür bir dekorasyon oluşturuyor olsanız da mutlaka uyumu da yakalamanız gerekiyor. Bunu sağlamak için de detayları oluştururken ince bir düşünce yapısında olunmalı.

Arka Plan Rengi Uyumun Anahtarı Olabilir

Arka plan, özgürce yapacağınız eşya seçiminde anahtar rolü oynayabilir. Farklı renklerle oluşturulan modern ve vintage her türlü eşyanın kaos ortamı oluşturmaması için belli kısımlarda sadelik tercih edilebilir. Bu kısımların başında arka planlar ve zeminler gelmektedir. Arka planlarda sade ve düz bir seçim yapmak; eşya seçiminin daha özgür olmasında ve renklerdeki dengenin sağlanmasında etkili olacaktır.

Kalabalık, Özgürlüğün Önündeki En Büyük Engeldir

Az sayıda ve farklı tipte eşyaların kullanımı kontrasttaki uyumu sağlamaktaki önemli bir adımdır. Eklektik dekorasyonda özgürlük her ne kadar önemli olsa da kalabalıktan kaçınılmalıdır. Özgür bir dekorasyon elde ederken mümkün olduğunca uyumlu renkleri tercih etmeli ve kalabalık olmamasına özen göstermelisiniz.

Anadolu’da Çömlekçilik Pişmiş Toprak Kültürü yazımız da ilginizi çekebilir.

Eklektik Dekorasyon ile Zamanın Ötesinde Yaşayın

Eklektik dekorasyon belirli bir zıtlık sağlar. Örneğin bu dekoratif tarz nedeniyle bir odanızda teknolojik bir oyun konsolu ile klasik bir aynayı kombinleyebilirsiniz. Bu tarz sayesinde sonsuz özgürlüğü yaşayabilir ve farklı dönemlere ait mobilyaları bir araya getirebilirsiniz. Bu sayede iç dekorasyon trendleri konusunda daha esnek bir duruş sergileyebilirsiniz. Aynı zıtlıkları mobilyalar ve mobilya aksesuarlarında da sağlayabilirsiniz. Tamamen modern bir masa üzerinde geleneksel aksesuarlar kullanarak harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

Odalara Göre Eklektik Dekorasyon Tavsiyelerimiz

Eklektik dekorasyon oldukça geniş bir kavramdır, yani evinizin tüm odalarında bu dekorasyonu kullanabilirsiniz. Şimdi size kısaca evinizdeki yaşam alanlarınıza göre önerilerde bulunacağız.

Oturma Odası

Klasik tarzın sözcüsü deri ile modern tarzı bünyesinde barındıran kumaşların birleşimi, adeta eklektik bir trend. Ayrıca modern bir kanepe takımı kullanacaksanız; eski büfeler, konsollar veya halıları da kullanabilirsiniz. Modern detayları ahşap detaylarla dengelemek için ev dekorasyonunuzla uyumlu ve göz alıcı renkte perdeleri de tercih edebilirsiniz.

Yemek Odası

Evin diğer alanlarında olduğu gibi yemek odası için de tam bir takım mobilya almanıza gerek yoktur. Eklektik bir tarz benimsendiğinde en çok yararlanabileceğiniz kontrast, cam ve ahşabın birleşimidir. Örneğin; cam yemek masasının etrafına ahşap sandalyeler koyabilir veya masanız ahşap ise şeffaf sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Bu kontrasttan yola çıkarak modern ve klasik çizgileri bir kez daha kombinleyebilirsiniz. Aynı zamanda daha büyük parça olan mobilyalarınızı modern tarzda seçtiyseniz, aksesuarlarınızı daha klasik bir tarz seçebilirsiniz.

Yatak Odası

Salon, oturma odası ve yemek odasında eklektik dekorasyon tarzını çokça kullanıyorsunuz ve bunu yatak odanıza da yansıtmak istiyorsanız, buna göre de oldukça fazla seçeneğiniz olacaktır. Yatak odasında oluşturulacak eklektik dekorda modern bir yatak seçebilir, eski tarz komidin ve gardıroplarla odanızı tamamlayabilirsiniz. Çiçekli veya geometrik desenli perdelerin yanı sıra, tercih ettiğiniz avizede klasik veya modern çizgilerden de yararlanabilirsiniz. Duvarlarınızda hem modern tablolar, hem de gelenekselleşmiş el işçiliği aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Her odanızda ayrı bir tarz, ayrı bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Eklektik dekorasyonun sınırlarının genişliği, hayal gücünüz ve zevklerinizle birleştikçe ortaya çıkan sonuçların sizi bile şaşırtacağına eminiz.

Çini Sanatı Nedir yazımızı incelemek ister misiniz?

Seramik Nedir yazımıza da göz atabilirsiniz.

MYB Bilgi Teknolojileri İth. İhr. Tic. Ltd. Şti
yenilikçi, girişimci ve amatör ruhla hızla değişen dünyada dijital pazarlarda yatırımlar yapmaktadır.
Sağlam altyapı ile büyüyen şirketimiz,
ürünleri kaliteli ürün-ambalaj ve maksimum fiyat performans oranını kendi lojistik sistemi ile  siz değerli müşterilerimize ulaştırmaktadır.

  • Cumhuriyet mh. Öncü Sk. Er Sitesi F Blok 28/1 Merkez/Kütahya 
  • +90 (553) 011 66 35
  • info@turkishcrafts.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.