Seramik Duvar Tabağı Kullanımı

 

İnsanın evi belki de en huzur bulduğu ve kendisini en rahat hissettiği ilk yerdir. Ama bir süre sonra uzun süredir kullandığımız evlerimizin dekorasyonundan sıkılıp yeni şeyler arayışına girilmesi de normaldir. Son yıllarda modern tasarımlar hayatımızın daha çok yerini kapsamaya başlasa da geçmiş moda aksesuarları, klasikleşmiş moda çizgileri de hala yerini korumaya devam ediyor.

Kadın-erkek herkes gerek evlerinde gerekse işyerlerinde aynı dekorasyonda uzun süre kalmaktan zaman içerisinde sıkılabilir ve bu yüzden de zaman zaman çeşitli arayışlara girebilirler. Küçük bir değişim bile herkesi mutlu edebilecektir. En son moda trendleri ile bu son rötuşları birleştirebilir ve yaratıcı aksesuarlarla bazen evin havasını tamamen değişebilirsiniz.

Küçük bir dekorasyon dokunuşu gibi görünen ama etkisi büyük olan duvar tabakları evinizin, işyerinizin havasını ve karakterini tamamen değiştirecektir. Kiminin bohem, kiminin modern, kiminin doğal ve sade görselleri ile duvarlarınızda oluşturacağınız atmosfere gören herkes bayılacak. Son yıllarda da oldukça sık olarak dekorasyon fikirlerinde duvar tabaklarını görmemiz mümkün. Antik çağlardan beri dekorasyonda kullanılan otantik ve el yapımı tabakların zaman içinde ortaya çıkan çeşitlilik ile göz kamaştırıyor olması duvar tabaklarına olan talebi de arttırdı.

Duvar tabakları, cilasız ve boyasız ahşabın en doğal halinden, boyalı porselen, fayans ve hatta kumaş ve hasır duvar plakalarına kadar çeşitli malzemelerle yapılabilir. Bu duvar tabakları country tarzı evlerde sıkça gördüğümüz aksesuarlar olmakla birlikte herhangi bir ev stiline uyum ve hareketlilik de katmaktadır. Duvarlar, nerede olursanız olun, oturma odasından mutfağa, yatak odasına kadar ev dekorasyonunun en temel unsurudur.

Hediyelik Seçimi Önerileri Yazımızı İncelemek İster misiniz?

Duvar tabakları ile birbirinden güzel desenler ve renklerle duvarlarınıza yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu tür duvar dekorasyonlarının damağa antika bir tat verirken, aynı zamanda da asalet kattığına, sakinleştirici bir etki yarattığına ve şıklık sağladığına da inanıyoruz. Kütahya şehri, uzun yıllardır hem masa üzerinde kullanım için hem de duvarları süslemek için çeşitli seramik tabak modelleri üretiyor. Duvarları porselen tabaklarla süslemek hemen hemen her ülkede bulunan bir kültürel uygulamadır. Ancak elbette bizlerde Selçuklu ve Osmanlı döneminden gelen el işçiliği örnekleri, Türk kültürüyle de oldukça özdeşleşmiş olduğundan çini ve samur desenleri, çiçek desenleri daha da öne çıkmaktadır.

Seramik Duvar Tabakları Kullanım Önerileri

Duvar tabağı kullanmak istiyorsanız ve kullanım alanlarına özenle karar vermeli ve doğru yerleştirmelisiniz. Elinizdeki ya da oluşturmaya çalıştığınız koleksiyon ne kadar şık olursa olsun, kullanım alanınızı buna uygun olarak ayarlarsanız çok daha dikkat çekici bir görünüme sahip olursunuz. Son yıllarda boş kalan duvarları dekore etmek en popüler dekorasyon trendi halini aldı. Klasik duvar aksesuarları dışında, duvar dekorasyonunda duvar tabakları kullanmak da duvar alanına renk, boyut ve görsellik katmak için en iyi alternatiftir diyebiliriz.

Kullanacağınız Duvarı Ölçün

Duvar tabaklarınızı hangi duvara veya duvar kısmına asmak istediğinizi belirledikten sonra, kaplamak istediğiniz alanın genişliğini ve yüksekliğini ölçmek plaka yerleşimini belirlemede hayati bir adımdır. Plakalarınızı bu duvardaki içi boş tuvaller olarak düşünün. Tuvalin içini ne kadar iyi ölçüp planlarsanız o kadar iyi bir resim çıkar ortaya. Duvarlarınız da aynı böyle düşünerek kullanım alanınızın boyutlarına karar verebilir ve boyuta uygun şekilde düzenleme yapabilirsiniz.

Tabaklarınızı Ölçün ve Düzenine Karar Verin

Duvar tabaklarını zemine ya da uygun büyüklükteki bir yüzeye yerleştirebilir, ölçülerinizi bir kılavuz olarak kullanabilir ve istediğiniz düzeni elde edene kadar istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz. Çeşitli boyut ve şekillerde tabaklar kullanıyorsanız, bunları ters çevirebilirsiniz, ancak aranjmanın daha etkileyici görünmesi için daha büyük parçalar alta daha yakın yerleştirilmelidir. Elbette bu sadece bir öneridir. Önemli olan elinizdeki duvar tabaklarının sayısı ve net ölçüleridir. Duvara asmaya başlamadan önce kullanacağınız ölçüde bir zeminde yan yana koyarak bir aradayken ya da yan yanayken nasıl göründüklerini kontrol edebilirsiniz.

Duvarı Planınıza Göre Bantlayın

Kullanmayı düşündüğünüz tabakları duvara asmadan önce ufak bir adım atın. Plakaların monte edileceği yerler için duvara referansların yerleştirilmesi size nihai sonuca yakın bir görünüm verecektir. En azından aklınızdaki şekli hayal etmenize yardımcı olacak. Zeminde bant ile maksimum genişlik ve yüksekliği belirtmek faydalı olabilir. Sonuç olarak, beğendiğiniz bir tasarımı keşfedene kadar yeniden düzenleyebilir ve gerçek tasarım için zemin hazırlayabilirsiniz.

Askı Aparatları Kullanarak Tabakları Yerleştirmeye Başlayın

Şablonları düzenlemeyi tamamladıktan sonra duvar tabaklarını askılarla duvara tutturmaya başlayabilirsiniz. Tabakların istediğiniz yerde olmasını sağlamak için askıların kancalarını göstergelere göre hizalayın. Plakaları asarken, desende küçük değişiklikler yapmanız gerektiğini keşfedebilirsiniz. Merak etmeyin, küçük düzenlemelerle hayalinizdeki duvarı tekrar baştan düzenledikten sonra beğeneceğinize eminiz.

Duvar Tabağı Kullanım Alanları

Duvar tabaklarının ev içerisinde oldukça fazla kullanım alanı vardır. Fikir edinmeniz açısından birkaç tanesi için bilgiyi sizlerle paylaşalım:

Oturma Odasında Sanat Köşesi Oluşturun

Yemek odası ya da oturma odası, muhtemelen yemek takımlarını sergilemek için en popüler yerdir. En sevdiğiniz Çini yemek takımını satın almayı ve yemek odası renk düzeniniz için bir başlangıç noktası olarak kullanmayı düşünün. Ardından, tüm oda dekorasyonunu birbirine uyumunu sağlamak için o porselenin bir kısmını duvara asabilirsiniz. Renk ve desen açısından bütünsel bir atmosfer yakalamanızı sağlayacaktır. Koleksiyonun veya en sevdiğiniz yemek takımı modelinin alanın genel tasarımına ilham vermesine izin verin.

Antrenizdeki Ayna Kenarlarına Bütünlük Kazandırın

Şömine rafı üzerine duvar dekoru ya da duvar tabağı asarken, dekor yanma bölümü ile aynı boyutta olabilir. Asılı olan aynanın etrafına simetrik olarak yerleştirilmiş küçük tabaklar, şöminenin ağırlığını, yüksekliğini ve desenini öne çıkaracak ve şık görünüm oluşturacaktır.

Yatak Odanızda Kapı Üstü Duvarları Renklendirin

Tabaklar sadece yemek odası veya mutfak için değildir. İki adet tek kişilik yatak bulunan bu misafir odasında, nevresim takımının renk şemasını tamamlamak için simetrik bir tabak takımı kullanabilirsiniz. Tamamlayıcı bir unsur olabilecek duvar tabakları, yatak odanızdaki kapı üstü duvar boşluklarına rahatlıkla yerleştirilebilir.

Mutfak Dekorunuzda Kullanın

Tabaklar, boyutlarının küçük olması nedeniyle mutfak tezgahı seramikleri gibi küçük alanlara rahatlıkla sığabilir. Klasik yemek takımlarını, tabakları ve kaseleri özellikle mutfak tezgahında sergilemek, nötr bir mutfağa daha fazla renk katabilir. Dekoratif olmasının yanı sıra bu tabaklar mutfak eşyası olarak da kullanılabilir. Yine sade renklerde yapılmış bir mutfakta çini desenli bir kase üzerinde taze limonlar göze oldukça hoş görünecektir.

Seramik Tabaklarımızı İncelemek İster misiniz?

Seramik Duvar Tabakları Koleksiyonu Oluşturun

Özellikle yemek odası için duvar tabakları son derece şık bir görünüm sağlar. Duvarlarınızı süslemek ve farklı bir atmosfer yaratmak için duvar tabakları kullanmak istiyorsanız ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken şey duvarlarınızın renk tonu ve üzerinde kullanacağınız seramik duvar tabakları ile uyumudur. Çünkü genel olarak duvar tabakları rengarenk dekorasyon araçları olabilir ve desenli duvar tabaklarını desenli duvarlarınıza astığınızda hiç de iç açıcı olmaz ve hatta göz yorucu bir hale bile gelebilmektedir. Duvarlarınız desenli duvar kağıdı ile kaplanmışsa veya çok renkli duvar boyası ile boyanmışsa, öncelikle duvar tabaklarını asmayı düşündüğünüz duvarın rengini değiştirmelisiniz. Bunun zor bir iş olduğunu düşünebilirsiniz, ancak duvar tabaklarını asmak istediğiniz duvarı düz açık renge boyayabilir veya duvar kağıdınızı düz renk olarak yapıştırabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra duvarınıza asacağınız duvar tabakları çok daha şık görünecek ve gözleri yormayacaktır.

Evindeki hemen hemen her yer duvar tabaklarının montajı için uygundur. Ancak küçük boyutlu tabakları tercih ederseniz, renk ve desen dengesine dikkat ederek düşündüğünüzden daha fazla alana sığdırabilirsiniz. Evinizde yeni bir görünüm ve yeni bir tasarım için duvar tabakları mükemmel bir seçim olduğu kadar aynı zamanda riskli bir seçimdir de. Bu yüzden duvar tabaklarınızı konumlandırırken yazımızda bahsettiğimiz öğeleri dikkate alır ve özenle kurgunuzu yaparsanız, oldukça pratik bir şekilde şık duvarlarınıza kavuşabilirsiniz. Hem duvar seçeneği hem tabak hem de desen seçimini iyi yaptığınızda güzel sonuçlar almanız mümkün.

MYB Bilgi Teknolojileri İth. İhr. Tic. Ltd. Şti
yenilikçi, girişimci ve amatör ruhla hızla değişen dünyada dijital pazarlarda yatırımlar yapmaktadır.
Sağlam altyapı ile büyüyen şirketimiz,
ürünleri kaliteli ürün-ambalaj ve maksimum fiyat performans oranını kendi lojistik sistemi ile  siz değerli müşterilerimize ulaştırmaktadır.

  • Cumhuriyet mh. Öncü Sk. Er Sitesi F Blok 28/1 Merkez/Kütahya 
  • +90 (553) 011 66 35
  • info@turkishcrafts.com.tr

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.